ktorá by viedla k vzniku federálneho parlamentného systému s vlastnou ústavou, silným Európskym parlamentom a európskou vládou.
Tieto návrhy predložil včera v Bruseli "konvent mládeže" na plenárnom zasadnutí "veľkého" konventu. Závery schválila európska mládež po búrlivej diskusii v noci nadnes, pričom názory mladých Európanov na budúce smerovanie kontinentu boli rôzne. Jednotný pohľad nemali ani zástupcovia Slovenska. "Ja presadzujem ten federalistický variant, mala by sa vytvoriť vo svete rovnováha. Na jednej strane USA, na druhej Európa," povedala TASR zástupkyňa SR Katarína Zatrochová, ktorá by privítala vytvorenie "spojených štátov európskych".ä
Jej kolegyňa Lenka Plavuchová však takýto silný európsky štát považuje za nereálny. "Každá krajina má svoju národnú hrdosť a bude dosť ťažké prijať za svoju národnosť európsku. Termín euroobčianstvo (s ktorým závery počítajú) sa mi zdá v tejto fáze ešte nereálny. V prvom rade povie každý, že je Slovák, Maďar alebo Brit, skôr ako Európan," myslí si.
Aj ďalší slovenský zástupca Miroslav Miartuš obhajuje skôr menej federalisticky zameraný názor. "Snažil som sa o to, aby si kandidátske krajiny, z ktorých väčšina sú malé štáty, ktoré získali nezávislosť len nedávno, vstupom do únie túto nezávislosť zachovali," povedal TASR.
Jeho kolega Imrich Martoň je podľa vlastných slov realista a presadzuje skôr decentralizovanú federáciu, kde by na európskej úrovni mali byť otázky ako zahraničná a obranná politika, ale na národnej úrovni veci blízke občanom. "Plne demokratický rámec pre EÚ by mal byť vytvorený v podobe federálneho parlamentného systému," uvádza sa v záveroch, ktoré sú výsledkom trojdňového rokovania 210 mladých Európanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.