podujatiu prialo počasie, čo vytvorilo predpoklady pre vynikajúcu atmosféru a vysokú návštevnosť. Tá podľa kežmarského primátora Františka Groholu, prekonala minuloročný, 60-tisícový rekord už v druhý deň podujatia.
Práve to sú dôležité aspekty podujatia, ktoré za sa doterajšie roky existencie vyprofilovalo na najväčší festival ľudových remesiel. Dokonca, nie len na Slovensku. Podľa slov remeselníkov i ohlasov návštevníkov, kežmarskému EĽRO sa podobné akcie organizované v iných kútoch Európy len ťažko vyrovnávajú. Viac ako výstižne to pred časom charakterizoval jeden zo zúčastnených remeselníkov: "Ak sú podobné podujatia lavórom, kežmarské EĽRO je potom more."
Tri dni prúdili bránami festivalového areálu davy návštevníkov, aby na vlastné oči zhliadli majstrovstvo vyše stovky remeselníkov. Tí do mesta neraz merali niekoľko sto kilometrov dlhú cestu. V tomto smere si zvláštnu pozornosť organizátorov i divákov vyslúžil už tradičný účastník akcie Walesan Tim Wade, známy predovšetkým výrobou vychádzkových paličiek. "Nepočítam, koľký krát som už v Kežmarku. Pre mňa je dôležitá atmosféra a tá je vždy vynikajúca," povedal nám Tim, ktorý si už počas ostatných ročníkov i krátkeho pôsobenia na Slovensku stihol osvojiť aj pár slov z našej materinčiny.
Najviac návštevníkov podujatia sa už tradične krčilo pri stánkoch medovnikárov. Záujem o vyznania lásky písaných na medovníčkoch bol aj tento rok veľký. Všetky rekordy však prekonalo kreslenie medovníkovou farbou na telo. Davy záujemcov od nula do sto rokov doslova vyčkávali v radoch, aby sa mohli po areáli poprechádzať z namaľovaným srdiečkom, slniečkom či delfínom na líci, alebo ramene. Osobitnú pozornosť v tomto smere venovali návštevníci podujatia predovšetkým stánku domácich, kežmarských medovnikárov - rodiny Klocokovej. Z pod "pera" ich hlavnej maliarky na telo, vychádzali motívy všetkých druhov. Od krígľa piva, cez zlomené srdce až po dvojhrbú ťavu... "Fantázia ľudí je skutočne neobmedzená. Ešte stále však rezonuje hokejová eufória. V kurze je napríklad slovenský štátny znaky, či nápis Sme majstri!," prezradila nám.
Remeslá "ťažšieho kalibru", pri ktorých treba okrem šikovnosti aj fyzickú silu boli tradične situované v blízkosti Kežmarského hradu. Osobitou atrakciou pre súčasnú mladšiu generáciu bolo živé podkúvanie koňa. V súčasnosti, skutočne nie je bežná záležitosť, vzbudzovala tradičný obdiv predovšetkým u mestských návštevníkov podujatia.
Vstupná časť areálu patrila aj zástupcom stredných umeleckých škôl a učilíšť. Okrem domácej Strednej združenej umeleckej školy, ktorá prezentovala pozoruhodný sortiment tvorby svojich žiakov, zaujali divákov zvolenskí výrobcovia hudobných nástrojov. "Sme jediným takýmto učebným odborom na Slovensku. Mnohí ani nevedia, že také niečo existuje. O to väčšia účasť je pri našom stánku," skonštatovali zvolenskí "tovariši" ukazujúc ako z kúska dreva vznikajú husle.
Osobitnou súčasťou podujatia EĽRO bol už tradičný syrársky trh rozložený priamo na nádvorí Kežmarského hradu. Počas neho sa v meste stretávajú za účelom prezentácie a dobrého obchodu najvýznamnejší slovenskí spracovatelia mlieka a dotárajú tak atmosféru Kežmarku, ktorého meno pravdepodobne tiež pochádza z nemeckého slova syrový trh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.