niektorým privatizátorom, aby svoje pohľadávky voči nim uhradili investíciami do sprivatizovaného majetku. Súčasná výkonná moc sa teda vracia ku krokom, ktoré v uplynulom volebnom období ako opozícia vehementne kritizovala, keď vyhláseniami svojich vtedajších lídrov vehementne poukazovala na zvýhodňovanie niektorých privatizérov.
FNM SR k tomuto kroku priviedli finančné suchoty. Spomínaným spôsobom chce táto štátna inštitúcia získať v predstihu platby zo splátkových kalendárov za roky 2002 až 2013. Privatizátori, ktorých sa to týka, sú na takéto riešenie ochotní pristúpiť. "Iniciátorom vzkriesenia tejto myšlienky a hlavným koncipientom pravidiel je FNM SR. Naša analýza hovorí, že je to obchod výhodný pre obe strany. Preto sme na podmienky fondu pristúpili," vyjadril sa pre náš denník Vladimír Balog, finančný riaditeľ spoločnosti Chemosvit.
Podľa pravidiel hry Fondu národného majetku SR príde v svitskej spoločnosti k zmene privatizačného rozhodnutia, ktoré prijala predchádzajúca vláda v marci 1994. Podľa neho bola spoločnosť Chemosvit sprivatizovaná za účtovnú hodnotu vlastného imania, ktorá predstavovalo 1,985 miliardy korún. Úhrada kúpnej ceny sa však mala celkovo znížiť o investície vo výške 1,377 miliardy korún, ktoré mal nadobúdateľ vložiť do rozvoja privatizovaného majetku. "Spomenuté čísla si určite žiadajú vysvetlenie. Tých 1,985 miliardy predstavovalo účtovné imanie s množstvom tzv. dubiózneho majetku, ktorý bol z hľadiska ďalšej ziskovosti "mŕtvy". Od toho faktu sa následne odvíja aj otázka spomenutej výšky investícií, ktoré boli nevyhnutné. Reálnym ohodnotením majetku spoločnosti sa v tom čase podľa nás zdala trhová cena, odhadovaná na pol miliardy. Oproti účtovnej hodnote podniku to teda bola približne štvrtina," hovorí Vladimír Balog. Zároveň ma margo spomínanej trhovej ceny vo výške pol miliardy dodáva, že Chemosvit už do dnešného dňa splatil FNM SR vyše 567 miliónov korún.
Do budúcoročného ukončenia zmluvného vzťahu Chemosvitu s FNM SR ostáva svitovskej fabrike uhradiť ešte časť poslednej splátky vo výške 68 milióna korún. Podľa uznesenia z prvého júlového zasadania vlády, bude môcť z tejto sumy splatiť takmer 27,3 milióna v podobe ďalších investícií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.