zoskupenie VLK Východné Karpaty podniká sériu ďalších krokov, ktoré by mali riešenie problému posunúť dopredu.
"Krajskému úradu v Prešove sme odovzdali petíciu s vyše 26-tisíc podpismi občanov, v týchto dňoch očakávame, že k nej zaujme stanovisko. Na protestné listy, ktoré okrem nás zaslalo aj niekoľko desiatok občanov predsedovi vlády, ministrovi vnútra a životného prostredia, zatiaľ reagoval zdvorilým, ale nič neriešiacim listom, iba minister Ivan Šimko," komentuje najnovší vývoj udalostí náčelník LZ VLK Východné Karpaty Rastislav Mičaník.
Podľa neho problém si prehadzujú ministerstvo vnútra s ministerstvom životného prostredia ako horúci zemiak. Nikto z nich sa totiž necíti kompetentný preveriť postup prednostu Krajského úradu v Prešove, ktorý odmietol podpísať všeobecne záväznú vyhlášku o rozšírení PR Udava s odôvodnením, že nie je súlad medzi záujmami odboru ochrany prírody a lesného hospodárstva.
"To sa stalo vlani v novembri a prednosta svoj podpis podmienil súhlasom odboru PPaLH KÚ. Odvtedy začalo obdobie prieťahov, ktoré trvá dodnes a vyzerá to tak, že nikto nemá chuť veci zmeniť. Aj to iba potvrdzuje, že v Národnom Parku Poloniny prevláda komerčný lesnícky záujem nad záujmom ochrany prírody," dodáva R.Mičaník.
Dúfa, že po rokovaní na ministerstve životného prostredia, ktorého sa kompetentní v spore zúčastnili v utorok minulého týždňa, ľady sa predsa len pohnú a ministerstvo podporí rozšírenie prírodnej rezervácie z terajších 52 hektárov na 393 hektárov.
Územie, o ktoré ochranári zvádzajú tento urputný boj sa nachádza v komplexe Bukovských vrchov v NP Poloniny. Tvorí ho záver doliny Udava, pomenovanej po tamojšej riečke, ktorá tam má bohatú sieť pramenísk a prítokov, ktorých vody vlieva do Stariny. V doline sa nachádza pôvodný jedľovo-bukový les na rozlohe asi 200 hektárov. Z nich je v súčasnej prírodnej rezervácii zahrnutých iba 52 hektárov. Ochranári chcú, aby súčasťou rezervácie bol aj zostatok komplexu.
Záver doliny Udavy je jednou z najcennejších častí NP Poloniny a jednou z najzachovalejších prírodných oblastí na Slovensku. Od rozšírenia rezervácie si nielen VLCI, ale aj mnohí uznávaní odborníci sľubujú zvýšenie ekologickej stability súčasného lesného ekosystému a zabezpečenie hydrologickej stability prírodnej rezervácie, čo je mimoriadne dôležité pre zlepšenie protipovodňovej a vodozádržnej funkcie lesa.
Pokračujúca ťažba dreva v lesoch okolo súčasnej rezervácie a hlavne nad ňou, ohrozuje hydrologický režim rezervácie a negatívne ovplyvní celé lesné spoločenstvo. Zvýši sa totiž odtok vody z oblasti, zvýši jej vysušovanie, erózie pôdy. Vplyv lesných mechanizmov na kvalitu vody vo vodárenskej nádrži Starina tiež nie je pozitívny. Už dnes v jej sedimentoch namerali zvýšené množstvá niektorých ťažkých kovov a ropné látky.
Zvýšená ťažba dreva v posledných desaťročiach spôsobila značný úbytok prirodzených lesov v Hornom Zemplíne. Je príčinou toho, že taký veľký komplex jedľovo-bukových lesov ako je v závere doliny Udavy, už mimo rezervácií v NP Poloniny nejestvuje. Pritom jedľobučiny boli ešte v nedávnej minulosti najtypickejším lesným spoločenstvom vo Východných Karpatoch. Podľa názoru odborníkov, malá rozloha súčasnej rezervácie Udava nedokáže zabezpečiť podmienky pre život mnohých druhov rastlín a živočíchov.
"Sme odhodlaní za Udavu bojovať až do konca. Aj keď myšlienku rozšírenia rezervácie podporili už tisícky občanov a desiatky odborníkov, petičná akcia naďalej pokračuje. Občania píšu protestné listy členom vlády, na orgány štátnej správy, obracajú sa aj na ombudsmana. O odborné stanovisko sme požiadali Centrum ochrany prírody a krajiny pri Štátnej ochrane prírody a podporuje nás už celý rad európskych ochranárskych organizácií," uzatvára náčelník LZ VLK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.