poľnohospodárskej politiky (CAP), ktorý minulý týždeň predložila Európska komisia. S návrhom, ktorý predpokladá najväčšiu reformu CAP v celej jej 40
Podstatou návrhu reformy je zrušenie závislosti výšky priamych platieb pre farmárov od objemu výroby, ich postupné znižovanie o konečných 20 percent a presunutie ušetrených peňazí do vidieckeho rozvoja. Ťažisko poľnohospodárskej politiky EÚ by sa malo presunúť od výroby prebytkov v honbe za subvenciami na ekológiu, zdravotnú nezávadnosť potravín, starostlivosť o zvieratá. Priame platby budú totiž prísne podmienené plnením kritérií v týchto oblastiach. Komisia navrhuje tiež obmedzenie výšky priamych platieb pre veľké farmy na 300 000 eúr ročne, znížiť výkupné ceny obilia, zaviesť systém poľnohospodárskych auditov, na ktorých výsledky bude podpora viazaná.
Návrh reformy rozdelil krajiny EÚ na dva tábory. Na čele odporcov je Francúzsko, podľa ktorého zašla komisia priďaleko. Podľa dohody z roku 1999 mala tento rok predložiť totiž len čiastkovú previerku CAP a k zásadnejšej reforme malo dôjsť až v súvislosti s prípravou nového rozpočtového obdobia 2007-13, o ktorom sa začne diskutovať v rokoch 2004-05. Názor Francúzska podporujú aj Španieli, Taliani, Portugalci či Íri, všetko krajiny, ktorých poľnohospodári dostávajú z rozpočtu CAP najväčšie sumy peňazí.
Nemecko, ktoré rozpočet EÚ živí najväčšími príspevkami, naopak považuje CAP za príliš nákladnú a návrh podľa neho ide "správnym smerom k novej európskej poľnohospodárskej politike". Pre Berlín, ale aj ďalších čistých prispievateľov do rozpočtu: Britániu, Holandsko či Švédsko, však zrejme ani navrhované zmeny nebudú dostatočné, pretože CAP výrazne nezlacňujú. Do roku 2006 by zmeny mali ušetriť iba 200 miliónov eúr, pričom poľnohospodárska politika pohltí každoročne v EÚ vyše 40 miliárd eúr, teda takmer polovicu asi stomiliardového rozpočtu únie.
Ministri dnes odštartujú niekoľkomesačnú debatu členských štátov, ktoré majú v rukách schválenie konečnej podoby reformy CAP. Komisár Fischler, vedomý si rozdielnych názorov, sa v utorok vydá na turné po hlavných mestách pätnástky, aby vysvetlil plány komisie a pokúsil sa získať pre ne podporu. Jeho prvou zastávkou bude Paríž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.