osvetlenie exteriéru. Autorom nápadu je prezident Rudolf Schuster, ktorý prisľúbil správcovi jedinečnej historickej pamiatky európskeho rozmeru, Spišskému múzeu v Levoči, pomoc pri jeho realizácii.
Zdá sa, že intervencia prezidenta nebola márna. Spišské múzeum, ktoré spravuje pamiatku zapísanú do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, má projekt finančne krytý, pripravená je projektová dokumentácia, správca vyhlásil výberové konanie na dodávateľa. Mohutný hrad by sa mal vďaka osvetleniu s iluminačným efektom zaskvieť na nočnej oblohe ešte do konca roku. Podľa návrhu by mali byť osvetlené časti obvodových múrov, strážne veže, hlavná veža a dominantné steny. Osvetlenie majú nainštalovať tak, aby hrad bol vo večerných hodinách viditeľný zo všetkých dostupných pohľadov, predovšetkým z hlavných cestných ťahov a z diaľnice, ktorá vyústi z cestného tunela Branisko.
Podmienkou povolenia výstavby bolo udelenie výnimky Ministerstva životného prostredia SR. Na hradobný kopec a jeho bezprostredné okolie, ktorý je podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny národnou prírodnou pamiatkou, sa totiž vzťahuje najvyšší, piaty stupeň ochrany.
Skôr ako vydalo ministerstvo rozhodnutie, požiadalo o vyjadrenie štátny orgán ochrany prírody, Správu národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi. Podľa neho je navrhnuté riešenie neprijateľné. Ako sa uvádza v zdôvodnení, výstavba a prevádzka osvetľovacieho systému by ohrozila vzácne chránené endemické druhy rastlín, negatívne by vplývala na faunu, zároveň by znamenala trvalý záber poľnohospodárskej pôdy. Sedemnásť osvetľovacích stĺpov, ktoré majú osadiť okolo hradieb, by bolo podľa orgánu štátnej ochrany prírody "cudzorodým a neprirodzeným krajinárskym prvkom v lokalite, ktorá je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO".
Napriek zásadnému nesúhlasu Správy národného parku Slovenský raj, ministerstvo udelilo žiadateľovi, Spišskému múzeu v Levoči, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum, výnimku. Žiadosti vyhovelo "vzhľadom na to, že práce budú prevedené pod neustálym dohľadom odbornej organizácie ochrany prírody a krajiny, čo je predpoklad zminimalizovania negatívnych dopadov na národnú prírodnú rezerváciu".
Ostrý protest proti výstavbe systému osvetlenia vyjadril v liste adresovanom ministerstvu predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny - Echo v Spišskej Novej Vsi a riaditeľ občianskeho združenia Záchráňme Letanovský mlyn Milan Barlog.
Podľa jeho názoru stanovisko Správy národného parku Slovenský raj nie je pre ministerstvo záväzné. Nechápe ale, na čo potom žiadalo orgán štátnej ochrany prírody o vyjadrenie.
"Ministerstvo urobilo kľučku. Zámer mal prejsť podľa môjho názoru procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. V tom prípade by ministerstvo muselo akceptovať vyjadrenie kompetentných odborníkov," zdôraznil ochranár.
Osvetlenie hradu je podľa jeho vyjadrenia brutálnym zásahom do mimoriadne citlivého ekosystému, ktorý nemá nič spoločné s ochranou významnej historickej pamiatky.
"Pripomína mi to v minulosti prezentované snahy vybudovať na hrad lanovku či postaviť na najvyššom nádvorí výškovú budovu. Mám pocit, že autorovi nápadu, ktorý je podľa všetkých indícií z tej istej dielne, ide predovšetkým o politickú prezentáciu. Podľa mojich informácii realizácia pofidérneho zámeru si vyžiada celkové náklady okolo 5 miliónov korún. Som presvedčený, že peniaze vyhodené na tento nezmysel by sa mohli využiť oveľa efektívnejšie v prospech ochrany prírodného dedičstva na Slovensku," zdôraznil Barlog.
Mikuláš JESENSKÝ
Spišský hrad
Je jedným z najväčších hradov v strednej Európe. Komplexná pamiatková obnova ruiny stredovekého monumentu sa začala v roku 1970. V roku 1993 bol Spišský hrad spolu so Spišskou kapitulou, kostolíkom v Žehre a prírodnou rezerváciou Dreveník zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V zmysle Dohovoru UNESCO, ktorého signatárom je aj Slovensko, štát má povinnosť chrániť pamiatku pred akýmikoľvek negatívnymi vplyvmi. Národná kultúrna pamiatka Spišský hrad a jeho bezprostredné okolie je zároveň aj národnou prírodnou pamiatkou. Za národnú prírodnú pamiatku ustanovuje ministerstvo všeobecne záväzným predpisom jedinečné lokality, ktoré predstavujú súčasť najvýznamnejšieho dedičstva štátu. Ročne navštívi dominantu Spiša viac ako 100 000 návštevníkov.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.