prinášajú prietrže mračien. Tie sa opakujú takmer vždy v druhej polovici júla. Vari aj preto okresná protipovodňová komisia pred časom vyjadrila nesúhlas s pomalým postupom prác na odstraňovaní vlaňajších škôd na toku Torysa v zastavanej časti mesta Prešov.
Podľa informácie prednostu Okresného úradu (OÚ) v Prešove Milana Benča, rok 2003, čiže termín, aký stanovil správca toku Povodie Bodrogu a Hornádu (PBaH) Košice, považujú za neskorý. Naviac, PBaH opravuje brehy len z financií určených na prevádzku a údržbu a pripravený projekt sa nedostal ani do investičného plánu. "Brehy koryta sú tak narušené, že väčšia voda môže znovu otvoriť sídlisku III. aj plynoregulačnú stanicu," uviedol prednosta v liste adresovanom generálnemu riaditeľovi Štátneho vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici Alešovi Mazáčovi. Dodal, že žiada, aby sa projekt "Torysa v lokalite pevná hať v Prešove I. etapa oprava" dostal do investičného plánu a aby sa koryto dostalo čo najskôr do pôvodného stavu.
Odpoveď však bola jednoznačná. Na tento rok je v pláne opráv a údržby v súvislosti s Torysou v mestskej časti odstraňovanie povodňových škôd za 21,7 milióna korún a stavbu nebude možné urýchliť. Spomínané prostriedky totiž neboli uvoľnené zo štátnych zdrojov, preto je stavba financovaná len z vlastných prostriedkov na opravu a údržbu.
Pripomíname, že stavba je delená na dve etapy a prvá z nich má riešiť opevnenie ľavého brehu nad haťou a pravého brehu pod haťou. Ďalej rekonštrukciu dvoch poškodených chodníkov a to cyklistického a pre chodcov na korune hrádze, prestavbu hrádze aj hate a dvoch stabilizačných prahov. Toto technické riešenie zabezpečí ochranu sídliska a plynoregulačnej stanice na Sídlisku III. V druhej etape, pravdepodobne až na budúci rok, sa majú spevniť brehy koryta nad haťou a ľavého brehu pod haťou.
Situácia sa zrejme skomplikovala aj tým, že Slovenská poisťovňa, a. s. odmietla PBaH uhradiť celú škodu po vlaňajšom odstrele hrádze. Keďže sa na opakovanom rokovaní zúčastnil aj prednosta OÚ Milan Benč, zaujímalo nás, čím podložili odmietnutie. "Preplatili len časť škody s tým, že stavba sa datuje do roku 1901 a projekt úpravy hrádze do roku 1947. Iné ocenenie škody by mohli uplatniť len v prípade, že by stavba nebola staršia ako 45 rokov. Zrejme sa s tým už nedá nič robiť. Požiadal som aj ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša, aby nám pomohol pri presadení projektu do investičného plánu, čím by sa proces opráv urýchlil."
Dodal, že listom tiež požiadal riaditeľku závodu Povodia Bodrogu a Hornádu Libušu Orolinovú, aby odborníci ešte raz prehodnotili projekt, v ktorom sa nepočíta so zachovaním stavidla bývalého mlynského náhonu. "Ide o vyše storočnú stavbu a mala by sa zachovať ako technická pamiatka. Upozornil som tiež na to, že na odstránenie betónového brehu a stavidla zrejme minú toľko financií, že pri jeho zachovaní by ušetrili na opravu a niekoľkomesačnú údržbu tejto pamiatky. Myslím, že projektant hravo zvládne zmenu a zakomponuje ju do svahov koryta rieky Torysy," vysvetlil M. Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.