podpriemerné mzdy a nízky hrubý domáci produkt na obyvateľa, to je súčasná realita regiónu s takmer 400 tisíc obyvateľmi.
Zaujímavo v tejto súvislosti vyzerajú rebríčky najväčších nefinančných podnikov podľa individuálnych tržieb za rok 2001 v Prešovskom a Košickom kraji, ktoré prednedávnom uverejnil TREND. Podľa výsledkov ankety má okres Michalovce v prvej desiatke najväčších podnikov Košického kraja až štvornásobné zastúpenie. Tretím najsilnejším podnikom s tržbami, prevyšujúcimi 4 miliardy korún je nemecká spoločnosť BSH, produkujúca elektromotory. Na piatom mieste je Chemko, ôsmy sa umiestnil nemecký Siemens Automotive a prvú desiatku uzatvára mliekareň Zempmilk.
Podobná situácia je v Prešovskom kraji, kde má Humenné v prvej desiatke takisto štyri podniky. Tretím najväčším podnikom v kraji je spoločnosť Nylstar Slovakia, tesne nasledovaná firmou Rhodia Industrial Yarns Slovakia. Siedme miesto s tržbami jeden a trištvrte miliardy korún patrí Mecomu, deviaty je Chemes.
Zdá sa teda, že úspešných firiem je v Zemplíne viac ako dosť. Otázkou teda zostáva, prečo aj napriek pozitívnym výsledkom v centrách regiónu nevyvíja ekonomika Zemplína pozitívnym smerom. "Dôvodov je viac. Jedným z hlavných je fakt, že medzi úspešné firmy patria väčšinou zahraničné spoločnosti, využívajúce na východnom Slovensku lacnú pracovnú silu, vysokú nezamestnanosť a daňové výhody. Často sa produkty na Slovensku reálne nevyrábajú, ale ide len o zušľachťovací styk. Región sa tak nerozvíja, ale stagnuje", myslí si prednosta Okresného úradu v Michalovciach Vladimír Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.