ktorý nie v jednom prípade nepríjemne zasiahne do vášho súkromia. Dokazuje to skúsenosť invalidnej dôchodkyne Jarmily Kučerovej z Južnej triedy, ktorá sa dostala do konfliktu s hliadkou mestskej polície.
"Vynášala som smetí, pričom som so sebou mala svojho pekinského palácového pinča. Odrazu ma spoza chrbta oslovil policajt, ktorý odo mňa žiadal zaplatenie pokuty, pretože psík bol pustený, nemal vodítko, obojok. Povedala som, že peniaze nemám. On mi na to, že chce občiansky preukaz. Odpovedala som mu, že pri vynášaní smetí nenosím doklady a poprosila som, aby ma nestresoval, pretože som chorá." J. Kučerová začala mať pochybnosti, že ide o skutočných policajtov, preto sa ich opýtala, čo sú vlastne zač. "Na to ma jeden z nich chytil za vetrovku a začal ma ťahať. Druhý mi ukázal čísla na uniforme pre prípad, keby som sa chcela sťažovať. Policajt s číslom 122, ktorý bol podráždený, mi doslova povedal, že si na mňa vytvorí taký prípad, že denne budem za ním chodiť prosiť ho, aby to stiahol, pretože ak on chce, môže mi odstreliť psa a povedať, že práve ten pes ho napadol."
Následne mal policajt zavolať vozidlo mestskej polície a chcel pani Kučerovaj nasadiť putá. "Po príchode auta som mu nastavila ruky, nech ma spúta. Bola som už v poriadnom šoku. Potom ma otočili smerom k autu a prehľadali ma ako nejakého zločinca. Zdôrazňujem, že iba preto, že som nemala svojho psíka na vodítku."
Majiteľku psa potom zaviezli na OO PZ Juh. "Na stanici mi prišlo strašne zle. Spomínaný policajt si myslel, že simulujem, preto sa mi vyhrážal slovami, že keď nebudem spolupracovať, zavrie ma na 24 hodín. Nebola som schopná reagovať, lebo som mala už teplotu a zimnicu. I napriek tomu si ma tam nechali niekoľko hodín, až potom ma odviezli domov." Žena nevládala ísť domov, preto zostala v parku pred ním. Keď neskôr prichádzala domov, zhrozene zistila, že tam na ňu čaká uvedený mestský policajt. "Povedal mi, že si ma aj tak našiel."
O niekoľko dní ju podľa jej slov opäť navštívil a žiadal od nej podpísať prázdny pokutový blok. "Vyhrážal sa mi, že ak ho nepodpíšem, nedá mi pokutu tisíc, ale 5 tisíc korún. Bola som pod sedatívami a nechcela som sa opäť dostať do situácie, ktorú som s týmto uniformovaným policajtom musela zažiť, takže som to podpísala. Celá situácia môj zdravotný stav ovplyvnila natoľko, že ma môj syn žijúci v Česku musel zobrať na určitý čas k sebe, aby sa mi stav zlepšil."
Vzhľadom k závažnosti prípadu sme požiadali o stanovisko mestsú políciu.
"Dňa 24. 4. 2002 na Južnej triede v Košiciach upozornila hliadka MsP neznámu pani, aby si vzala psa na vôdzku, nakoľko sa dopúšťa priestupku. Neznáma žena na to reagovala tak, že hliadke povedala, aby jej dala pokoj a odchádzala na Vojvodskú ulicu. Nakoľko sama neodstránila protiprávny stav, hliadka pristúpila k riešeniu priestupku, ktorého sa dopúšťala. Sťažovateľka odmietla preukázať svoju totožnosť a odmietla ju aj uviesť. Preto hliadka MsP predviedla sťažovateľku na OO PZ Košice Juh. Ani tam však sťažovateľka svoju totožnosť neuviedla a keďže celá situácia začínala prerastať v konfliktnú, policajti sa rozhodli vykonať šetrenie v mieste bydliska. Sťažovateľku sme dopravili späť na Južnú triedu a hliadka MsP došetrila jej totožnosť u iných osôb, ktoré sa v danej lokalite nachádzali."
Čoho sa presne dopustila J. Kučerová?
"Sťažovateľka sa dopustila priestupku tým, že nemala psa na vôdzke a neuposlúchla výzvu verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci. Nakoľko služobný zákrok dňa 24. 4. 2002 nebol ukončený pre nezistenie totožnosti, hliadka 2. 5. 2002 navštívila J. Kučerovú za účelom vyriešenia priestupkov, ktorých sa dopustila. Uloženú blokovú pokutu odmietla zaplatiť, ale prevzala blok na pokutu."
Magistrát v stanoviksu vyslovil poľutovanie nad udalosťou. "Postačovalo upočúvnuť upozornenie mestských policajtov a dať psa na vôdzku. Celý ďalší postup aj vrátane finančného postihu je výsledkom neochoty odstrániť protiprávny stav. Mestský policajt je povinný zachovávať postup podľa zákona o obecnej polícii a po začatí služobného zákroku je povinný urobiť všetko pre jeho ukončenie. Na margo sťažovateľky je potrebné povedať, že ak by hliadka MsP si bola jej výroky na ich adresu ako 'fašisti' alebo 'esesáci' a ďalšie vzala viac k srdcu, dnes by sme hovorili o osobe, ktorá sa dopustila trestného činu útoku na verejného činiteľa."
Jarmila Kučerová na záver uviedla, že iniciatíva policajtov bola neadekvátna a veľmi hrubá a domnieva sa, že takéto jednanie si nezaslúži bežný občan, ale najhorší zločinec, zlodej či výtržník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.