republike niekoľko dní dopredu.
Potvrdil, že o pripravovanej akcii sa dozvedel počas identifikácie Lexovej osoby juhoafrickou políciou. Bližšie sa však k celému prípadu zatiaľ odmietol vyjadriť. Dodal len, že je rád, keď bez ohľadu na časový horizont je na konci spravodlivosť.
Premiér Mikuláš Dzurinda uvítal informáciu o Lexovom zadržaní a vyjadril presvedčenie, že kompetentné orgány budú v nasledujúcich týždňoch konať v zmysle platných zákonov. K technickým súvislostiam týkajúcim sa prevozu dva roky hľadaného poslanca sa však nechcel vyjadriť. "Štyri roky sa usilujeme presadzovať spravodlivosť a budovať právny štát, pričom sme boli neraz, a zrejme aj právom kritizovaní, že v niektorých kauzách konáme zdĺhavo," povedal premiér.
Zadržanie exriaditeľa SIS, ktorý čelí obvineniam z viacerých trestných činov, považuje za dôležitý úspech, a to aj napriek tomu, že celú kauzu a pátranie po ňom sprevádzal rad problémov. Premiér nevylučuje, že časť opozície sa bude usilovať túto situáciu v predvolebnom čase politicky využiť. "Ak k tomu opozícia siahne, bude len seba demaskovať sama," konštatoval.
Po Lexovi slovenská polícia pátrala dva roky. Medzinárodný zatykač na neho sudca vydal v septembri 2000. Odvtedy Interpol skrývajúceho sa poslanca hľadal v 177 krajinách sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.