ktorého na ihrisku priam sálal pokoj. V reprezentácii debutoval 29. mája 1986, keď na Islande vyhralo Česko-Slovensko 2:1, po góloch Karla Kulu a Jozefa Chovanca. J. Stejskal nastúpil v 74. min., keď vystriedal Luďka Mikloška. O desať minút neskôr dostal svoj prvý reprezentačný gól. Kariéru "se lvíčkem na prsou" zakončil takmer na deň presne o osem rokov neskôr - 25. mája 1994, keď v Ostrave v priateľskom zápase nastúpila Česká republika s Litvou, ktorú porazila 5:3. Stejskal nastúpil do II. polčasu, keď nahradil Koubu a dostal všetky tro góly. Za repre odchytal 31 stretnutí a až na striedania vo svojom prvom a poslednom zápase, v ostatných nechýbal ani minútu, takže má na svojom konte 2672 minút, počas ktorých inkasoval 30 gólov. Vrchol zažil v Taliansku na majstrovstvách sveta, a tak, keď sa naskytla možnosť na rozhovor, nemohli sme začať inou témou.
"Na majstrovstvách sveta, sme urobili celkom solídny výsledok. S odstupom času si, síce človek uvedomí, ako blízko bolo k postupu zo štvrťfinále do semifinále, kde by sme už hrali o medaily, taký je však futbal a zostane to už len v spomienkach."
Ako sa s odstupom času pozeráte na jedenástku Matthäusa vo štvrťfinále s Nemeckom, ktorá rozhodla o výsledku? Dala sa chytiť?
"Stále hovorím, že všetko sa dá chytiť."
Študovali ste pred zápasom nemeckých exekútorov, kam strieľajú jedenástky?
"Nie. Niektorí hráči, ktorí hrali v Nemecku mi hovorili, že ju kopne do tej strany, iní chlapci vraveli, že opačne... Ja som si vybral jednu stranu, Matthäus strelil gól, my sme žiaden nedali, tak sme vypadli."
Hovorí sa, že hrať na majstrovstvách sveta je niečo úplne iné, ako reprezentovať v iných medzištátnych zápasoch či kvalifikáciách. Váš názor?
"Určite je to o niečom inom. Navyše, písal sa rok 1990. Bolo po revolúcii, nastali iné časy, takže pre nás to z tohto hľadiska znamenalo niečo viac. Určite všetci majú v pamäti, ako sa do Florencii za nami vypravili tisícky fanúšikov. Na polovici štadióna viali česko-slovenské vlajky, takže pre nás to bola veľká pocta a veľmi sme si toho vážili."
Keď ste už načrtli revolúciu. Spomínate si na zápas v Portugalsku, kde sme si remízou vybojovali definitívny postup? Doma sa na druhý deň oslavovalo a na ďalší vypukla "nežná".
"Samozrejme, že zápas 0:0 v Lisabone si pamätám, zhodou okolností to bol môj trinásty reprezentačný zápas, takže toto číslo mi prinieslo šťastie, ale že na druhý deň bola revolúcia... Skôr ju prehlušil úspech z postupu na majstrovstvá sveta."
Po MS vaše kroky smerovali do Queen´s Park Rangers. Ako sa pozeráte na túto etapu svojej kariéry?
"Mám na ňu krásne spomienky. Málo komu sa podarí hrať v najvyššej anglickej súťaži."
Váš bývalý reprezentačný kolega Luděk Mikloško zostal po skončení aktívnej kariéry pracovať vo West Hame United ako tréner brankárov. Nerozmýšľali ste, že by ste i vy prijali podobnú úlohu?
"Z QPR som odišiel po necelých štyroch rokoch. Klub sa dostal do finančných problémov, a keďže ja som ešte chcel hrať, dostal som ponuku zo Slavie, ktorú som akceptoval. Futbalový život som si tak predĺžil."
Nemali ste iné ponuky pri odchode z Queen´s Park Rangers okrem slavistickej?
"Mal som jednu ponuku, ale to som už bol dohovorený so Slaviou, takže som to už nechcel meniť."
Potom vaše kroky opäť nabrali smer Letná...
"Skončil som s aktívnou kariérou a Ivan Hašek, ako vtedajší hlavný tréner Sparty, mi ponúkol návrat do Sparty, ako tréner brankárov."
V Sparte ste svojho času nastúpili do základnej zostavy po Jaroslavovi Olejárovi. Ako si naňho spomínate?
"Jara mám veľmi rád, sme kamaráti, hoci tiež sme sa už nevideli takých desať rokov. Vlastne nie. Videli sme sa, keď bol v Prahe, robil si, zdá sa mi, na Slovensku trénerskú jednotku a bavili sme sa o trénovaní brankárov. Touto cestou by som ho chcel pozdraviť."
Sledujete i v súčasnosti výsledky Queen´su? Klubu sa veľmi slávne nedarí.
"Samozrejme, že nejako to sledujem, ale s klubom nie som v nejakom priamom kontakte. Mužstvu sa nedarí, kleslo už asi do štvrtej najvyššej súťaži a podľa slov známych a priateľov, sú tam veľké finančné problémy. Buď sa to zmení a klub začne napredovať, alebo sa celkom prepadne."
V Sparte počas uplynulej sezóny zažiaril brankár Petr Čech, čo vás určite potešilo. Nakoniec za 5 miliónov eúr (približne 223 miliónov Sk) prestúpil do francúzskeho Rennes. Svojho času sa povrávalo, že by ho mal nahradiť Košičan Kamil Čontofalský, ktorý chytá za Bohemians. Nakoniec sa však Blažek vrátil zo Štrasburgu, kde sa neujalo jeho angažovanie a prišiel i Kouba. Dá sa predpokladať, že v budúcnosti Sparta opráši záujem o Čontofalského?
"Petr Čech je výborný brankár, čo potvrdil i na ME hráčov do 21 rokov, kde v jedenástkovom rozstrele vychytal chlapcom zlato. Záujem oň bol veľký, z Anglicka sa ozvali Arsenal i Everton, uprednostnil však istotu brankárskej jednotky. Uvedomuje si, že to bude len jeho prestupná stanica. Ďalšia časť otázky by mala smerovať skôr na funkcionárov, ako na mňa."
Určite však monitorujete výkony brankárov...
"Samozrejme. Kamil Čontofalský mal fantastickú sezónu v Bohemians. Je to vynikajúci brankár, jeden z najlepších v českej lige."
Verejnosť vás má zafixovaného, ako maximálneho flegmatika v bráne, ktorého nič len tak ľahko nerozhádže. Ste ním až dodnes?
"Myslím si, že som stále rovnaký. Ono sa to ťažko dá niečím zmeniť (smiech)."
Čím to je, že pôsobíte takým neuveriteľne pokojným dojmom?
"Neviem. Naozaj neviem (úsmev). Jednoducho som taký, aký som."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.