posledné "menovacie" počiny. Po tom, čo údajne aj z dôvodov politickej angažovanosti nevymenoval za sudcov Ústavného súdu parlamentom navrhnutých dvoch odborníkov L. Orosza a P. Kresáka, v závere minulého týždňa pre zmenu prekvapujúco vymenoval za člena novokonštituovanej Súdnej rady tieňového ministra spravodlivosti v SNS Tibora Šafárika (na snímke).
Súdna rada okrem iného môže ako jediná začať disciplinárne konanie voči sudcom, vyberá kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu SR, schvaľuje zásady výberového konania na funkciu sudcu, predsedu okresného a krajského súdu.
Schusterovo rozhodnutie tohto známeho košického právnika taktiež dosť prekvapilo. "Fakt neviem, prečo sa rozhodol pre mňa. Dôvody som nevyzvedal. Dopočul som sa len to, že pri mojom menovaní boli hlasy za aj proti. Zrejme ma odporučili aj jeho poradcovia. Najprv som dostal výzvu z prezidentskej kancelárie, aby som im poslal profesný životopis. Považoval som to len za formalitu, keď mám byť úprimný, ani vtedy som nepredpokladal, že ma tam prezident vyberie. Myslel som si, že ako člen SNS nemám veľkú šancu. Navyše som nemal žiadnu 'tlačenku' a ani som nikomu nehovoril, nech za mňa oroduje," tvrdí T. Šafárik, ktorý v rokoch 1993-2000 pôsobil ako sudca Ústavného súdu SR.
Prvý senát ÚS pod jeho vedením sa tesne pred koncom Šafárikovho funkčného obdobia "preslávil" jedným kontroverzným rozhodnutím. V decembri 1999 totiž prijal uznesenie, že "prezident SR nie je oprávnený akýmkoľvek spôsobom meniť rozhodnutie o amnestii už uverejnené v Zbierke zákonov SR". Jedným z výsledkov tohto rozhodnutia potom bolo zastavenie trestného stíhania exnámestníka SIS Jaroslava Svěchotu, ktorý verejne priznal podiel tajnej služby na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča ml. do Rakúska a za duchovného otca tohto skutku označil V. Mečiara.
Podľa logiky Šafárikovho senátu sa však toto rozhodnutie nevzťahuje na Mečiarove amnestie, ale iba na Mikulášom Dzurindom zrušené amnestie... "Moje svedomie je absolútne čisté, keby som to mal urobiť ešte raz, tak to urobím. Konal som len podľa právnych noriem tohto štátu a v tom mi dá za pravdu aj justičná obec na Slovensku. Nebola v tom absolútne žiadna politika. Uvidíte, že budúcnosť mi v tom dá ešte za pravdu."
Tieňový minister spravodlivosti a súčasne kandidát SNS na poslanca v septembrových voľbách odmieta úvahy o tom, že ako člen národniarov bude v Súdnej rade konať tak, ako mu nariadi Anna Malíková. "To v žiadnom prípade! Politika musí ísť v tomto prípade bokom. Nechápem, prečo si to myslíte. Navyše neviem, ako by som mohol politicky ovplyvniť rozhodovanie rady, keď som len jeden z jej 18 členov," myslí si a dodáva, že z SNS v žiadnom prípade nemieni vystúpiť, lebo na to ani po vymenovaní nevidí žiaden dôvod.
Súdna rada je podľa Šafárika skôr administratívny orgán, a s jeho predchádzajúcim pôsobiskom sa vraj nedá veľmi porovnávať. Uznáva však, že sudca ÚS je predsa len významnejšia funkcia. "Keď si to porovnám, teraz sa cítim ako reprezentant štartujúci na majstrovstvách Európy, zatiaľ čo Ústavný súd je pre každého právnika niečo ako Olympijské hry. V každom prípade som rád, že som sa dostal do tejto pozície, pretože z nej môžem pozitívne ovplyvniť ďalšie fungovanie našej justície."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.