počet pracovne aktívnych ľudí schopný vyrobiť dostatok finančných prostriedkov na výplatu dôchodkov. Dôchodcov každým rokom bude pribúdať viac ako ekonomicky činných ľudí. Prognózy hovoria, že za 50 rokov bude dôchodcov až dvakrát toľko ako pracovne produktívnych ľudí. Je preto nevyhnutné urýchlene uviesť do života dôchodkovú reformu. Že to nemusí byť až také zložité, o tom počas svojej nedávnej návštevy na Slovensku rozprával aj svetoznámy autor penzijnej reformy v Chile José Pińera.
K 31. máju podľa informácií Sociálnej poisťovne Bratislava bolo na Slovensku 1 195 324 dôchodcov. Keďže viacerí dôchodcovia poberajú súbežne viacero dôchodkov, celkový počet vyplácaných dôchodkov bol 1 444 339. Najviac bolo vyplatených starobných, celkove 774 797. Výška priemerného starobného dôchodku dosiahla sumu 5796 korún.
Čím neskôr sa penzijná reforma uvedie do života, tým bude drahšia. Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka v tejto súvislosti uviedol, že ak by sa penzijná reforma podobná tej v Chile na Slovensku uskutočnila, tak by sa len zoficiálnil reálny dlh, aký tu skutočne existuje. Ten v súčasnosti predstavuje až 1,5 bilióna korún.
O potrebe zavedenia dôchodkovej reformy sa začalo intenzívnejšie rozprávať a konkrétnejšie kroky začala súčasná vláda realizovať až na sklonku svojho vládnutia. Dôchodková reforma by mala spočívať na troch pilieroch. Súčasný verejný pilier potrebuje zrekonštruovať, okrem toho je potrebné vytvoriť súkromný kapitálový pilier a zoštandardizovať tretí doplnkový pilier. Najväčším pozitívom bolo zo strany vlády vyčlenenie 65 miliárd korún z privatizácie SPP ako štartovací kapitál pre rozbeh reformy. Vláda tiež navrhla zákon, ktorým by sa zrekonštruoval prvý, teda verejný pilier penzijného systému. Odborníci sa však zhodujú na tom, že tento návrh zákona za skutočnú reformu pokladať nemožno. Svoj návrh zákona o dôchodkových fondoch a dôchodkovom poistení predložila do parlamentu Občianska konzervatívna strana (OKS). Tento návrh zákona hovoril o vytvorení druhého, súkromného kapitalizačného piliera, ktorý už na rozdiel od vládneho návrhu zákona ponúkal skutočnú reformu. Pre rozbeh reformy by bola najlepšia realizácia aj vládneho návrhu aj návrhu OKS. Návrh z dielne OKS však v parlamente o štyri hlasy neprešiel a to aj vďaka poslancom SDKÚ, ktorých vicepremiér Mikloš presvedčil o tom, prečo nie je dobré hlasovať za zákon v predostretej podobe. Mikloš si za to vykoledoval titul vrah dôchodkovej reformy. Teraz hrozí, že aj prostriedky, ktoré vláda vyčlenila z privatizácie SPP, sa jednoducho prejedú. To, že minister práce požiadal Svetovú banku o vyslanie expertov, ktorí by vypracovali systém súkromného penzijného zabezpečenia na sklonku svojho vládnutia, je už len signifikantné.
Je pritom zaujímavé, že na potrebe reformy penzijného zabezpečenia sa nezhodujú len vládne strany, ale aj opozičné či neparlamentné strany. Od nežnej uplynulo trinásť rokov a žiadna z doterajších vlád nedokázala prekročiť svoj tieň a rozhodnúť sa síce pre radikálne, ale prepotrebné reformy aj za cenu prípadných sympatií voličov. Pritom nemusí objavovať Ameriku, stačí len zobrať si za príklad jednu krajinu Južnej Ameriky.
To, čo u nás vyzerá byť také zložité, že sa to ani po trinástich rokoch nepodarilo uviesť do života, sa v Chile podarilo za pol roka. Reformátor José Pińera prišiel Slovensko, aby o ich reforme, ktorú prevzalo za svoju už 15 krajín sveta, rozprával. Každý, kto si prečítal rozhovor s ním, uverejnený nedávno v Domine fórum, len prekvapene konštatoval - bože, veď je to v podstate také jednoduché. Čo robia tí naši tam hore?
Aspoň v skratke si teda povedzme o reforme v Chile. Mladí ľudia ešte len vstupujúci do pracovného procesu sa začlenili do nového systému, spočívajúceho v tom, aby každý mal svoj osobný účet, kam odvádza svoje odvody na dôchodkové zabezpečenie. Pritom fondu platí pravidelne iba určité percento zo svojich peňazí, ale jeho osobný účet je inak nedotknuteľný a tak zabezpečený proti "vytunelovaniu".
Aby neboli ukrátení starší ľudia, ktorí si roky odpracovali v starom systéme, tí dostali vládne dlhopisy v takej hodnote, akú za roky svojej práce odviedli do fondov na dôchodkové zabezpečenie pred zavedením reformy. Tieto dlhopisy sa stali splatnými v deň odchodu do dôchodku. Tým sa náklady na reformu rozfázovali na zhruba 30 rokov.
Všetky penzijné fondy v Chile sú súkromné. Štát akurát dohliada nad tým, aby fondy hospodárili s minimálnym rizikom. Fond napríklad nemôže do akcií jednej spoločnosti investovať viac ako tri percentá svojich prostriedkov. Každý mesiac musí fond zverejňovať správu o svojich investíciách. Úlohou štátu je tiež garancia minimálnych dôchodkov pre tých ľudí, ktorí si za svoj pracovný život neusporia dosť na svoje vlastné dôchodky. Takých ľudí je však minimum.
Pri tomto systéme štátnej kontroly nad fondami sa docielilo, že počas 21 rokov nezbankrotoval ani jeden fond a priemerný ročný výnos po odpočítaní inflácie bol 10,7 percenta. Kým na Slovensku sa na dôchodkové zabezpečenie odvádza z hrubého mesačného platu 28 percent, v Chile je to 10 a podľa Pińeru to bohato postačuje na pokojnú starobu.
Celá príprava na reformu v Chile trvala pol roka. Koľko rokov ešte budeme čakať my?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.