ne patrilo napríklad spoplatnenie niektorých služieb ako zoznamka, či veľmi populárneho (free) webhostingu GeoCities alebo spoplatnenie E-mailu.
Server, ktorý sa v minulosti spomínal na každom rohu sa za posledné roky dostával do čoraz väčších problémov a padali aj názory o jeho krachu. Zdá sa však, že karta sa obracia a Yahoo smeruje späť k svojej niekdajšej forme. Nejde zatiaľ o žiadne svetoborné výsledky, prvýkrát však môžu jeho finanční manažéri smelo prehlásiť, že po šiestich kvartáloch naplnených červenými číslami je Yahoo tentokrát v zisku.
A ako sa vlastne podarilo dosiahnuť takýto obrat? Zásadným prínosom do pokladnice Yahoo bola kúpa server HotJobs, za ktorý spoločnosť zaplatila 436 miliónov amerických dolárov. Ďalším prínosom do pokladnice boli paradoxne poplatky za služby, ktoré Yahoo spoplatnilo. Posledným zdrojom vyšších príjmov u Yahoo boli drastické opatrenia na zníženie výdajov na samotný chod spoločnosti.
Výsledky sa samozrejme dostavili a dokonca predbehli očakávania analytikov z burzy. Yahoo uzavrelo druhý kvartál roka 2002 s celkovým obratom 225,8 milióna amerických dolárov, čo je o 24 percent viac ako za rovnaké obdobie v roku 2001. Výrazne sa však pre portál znížil príjem zo zobrazovanej reklamy, čo je len logický dôsledok pretrvávajúcej finančnej krízy. Na druhej strane zaznamenali stránky nárast užívateľov, ktorých počet celosvetovo presiahol 238 miliónov. V rovnakom období roku 2001 to bolo niečo cez 200 miliónov.Yahoo očakáva ďalší pozitívny rast a v treťom kvartáli by chcela spoločnosť dosiahnuť čistý zisk medzi 38-48 miliónmi USD. Celoročný zisk by sa tak podľa odhadov mal pohybovať v rozmedzí 140-165 miliónov USD. Analytici z burzy však ostávajú skeptickí a poukazujú na fakt, že v oblasti internetovej reklamy je Yahoo stále stratové a že táto oblasť je hlavným zdrojom príjmov spoločnosti. Preto, ak sa nezlepšia podmienky tu, nie je dlhodobý návrat k ziskom reálny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.