Nábrežnej komunikácie v Prešove, opäť rezonuje vo verejnosti v podobe petície. Doteraz ju podpismi podporilo 401 Prešovčanov.
Keďže aj mesto Prešov je účastníkom konania, petičný výbor vyzýva primátora Juraja Kopčáka a ďalších kompetentných, aby podporili záujmy občanov Prešova pri výstavbe Nábrežnej komunikácie a pri riešení neúnosného vplyvu dopravy na obyvateľov ulíc Levočská, Obrancov mieru a ďalších v susedstve hlavného ťahu Košice-Poprad.
Pripomíname, že Nábrežná komunikácia má podľa projektovej dokumentácie tvoriť základný komunikačný systém mesta, má byť diaľničným privádzačom na diaľnicu D1 a pokračovaním ulice Obrancov mieru. Jej uvedením do prevádzky sa má vylúčiť doprava v ťahu Košice Poprad z ulíc 17. novembra, Šafárikova, Východná a Hollého. Vylúčená doprava sa má presunúť na ulice Levočská a Obrancov mieru, kde sa ešte viac zhoršia už teraz neúnosné životné podmienky obyvateľov.
"V stavebnom konaní je posledná možnosť, ako presadiť verejný záujem občanov a ovplyvniť celkové riešenie nových úsekov komunikácie tak, aby pri ich sprevádzkovaní nevznikla neúnosná situácia pre obyvateľov v ich okolí. Ide najmä o nadmerný hluk, exhaláty, vibrácie a ďalšie vplyvy dopravy, keďže diaľničný privádzač má viesť skrz-naskrz cez obytné zóny. Ešte pred začatím stavby je možné ovplyvniť povolenie. Každé neskoršie odstraňovanie dôsledkov bude ťažšie a oveľa drahšie," uvádza sa v petícii, ktorú verejnosti predložila trojica aktivistov, Richard Drutarovský, Róbert Vitkovič a Marek Ivanecký.
"V Prešove žijem už 38 rokov. Bývam na ulici Obrancov mieru a musím potvrdiť, že hluk je niekedy neznesiteľný a už o 4.30 h ráno, keď prechádzajú kolóny kamiónov, sa nedá spať. Ako občan kvalifikujem tieto plány ako zločin voči stovkám ľudí, ktorí budú musieť v tomto prostredí žiť a vychovávať svoje deti," povedal nám Róbert Vitkovič (na obr.).
Petičný výbor žiada mesto, aby sa aktívne zúčastnilo stavebných konaní a zvlášť starostlivo dozrelo najmä na splnenie hlukových a emisných noriem, elimináciu nežiadúcich vplyvov na životné prostredie, architektonické a urbanistické zosúladenie vedenia privádzača cez obytné zóny a sídlisko a v neposlednom rade aj na ochranu majetku občanov mesta a ich práv, ako aj na to, aby stavebné konanie prebiehalo v súlade so zákonom.
"Upozorňujeme na to najmä po skúsenostiach z minulého roku, keď sa investor už vtedy pokúsil získať stavebné povolenie pre Nábrežnú komunikáciu. Povolenie bolo dokonca aj vydané, ale po odvolaniach občanov bolo zrušené ministerstvom dopravy, okrem iného pre mimoriadne závažné nedostatky v projektovej dokumentácii a v predložených dokladoch, na ktoré by v konečnom dôsledku doplatili iba občania Prešova," argumentujú ďalej a pripomínajú, že radnica a jej odborné útvary vtedy v stavebnom konaní dali oficiálne stanoviská v tom zmysle, že nemajú námietky k projektu a vydaniu stavebného povolenia. Osobitne podčiarkujú, že taký prístup vyvoláva priveľa otáznikov, na ktoré občania doteraz nedostali uspokojivú odpoveď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.