koľkí z nich popri tom kdesi pracujú. Robiť načierno, to dnes na Slovensku nikoho neprekvapuje.
Martin dostal výpoveď a išiel teda na úrad práce. Jeho manželka má živnosť, a tak jej začal pomáhať. V rodinnej firme naplno pracovali obidvaja, on však okrem firemných príjmov dostával aj podporu. Opäť sa zamestnal až po roku, pretože mu úrad práce začal ponúkať konkrétne zamestnania a on ich už ďalej odmietať nemohol.
Zvlášť cez leto si načierno privyrábajú študenti.
"Našiel som si robotu najskôr cez brigádnické centrum. Potom som sa dohodol s majiteľom firmy, že z toho centrum vynecháme. Dostal som viac peňazí a hneď na ruku...," hovorí Paľo.
Podobné príklady určite poznáte zo svojho okolia. Pritom práca načierno prináša množstvo rizík. Ak sa vám napríklad stane v práci úraz, nedajbože aj s nejakými následkami na zdraví, nikto vám nedá odškodnenie.
Zhruba 20-percentná nezamestnanosť na Slovensku napovedá o nízkej životnej úrovni našich obyvateľov. Sú dokonca okresy, kde je nezamestnaný každý druhý človek. Tieto čísla pôsobia hrozivo. Nie sú však výnimočné prípady, keď nezamestnaní jazdia na luxusných autách a bývajú v rodinných domoch. Vysoké percento evidovaných nezamestnaných si totiž privyrába často veľmi slušne popri poberaní sociálnych dávok či podpôr v nezamestnanosti. Vláda preto hľadá rôzne páky na potieranie čiernej práce. Doteraz sa jej však nepodarilo nájsť spôsob, ktorý by priniesol radikálne zlepšenie v tejto oblasti.
Odhaľovanie prípadov nelegálnej práce je v kompetencii Inšpektorátu práce. Ten má však na starosti okrem toho aj oblasť pracovno-právnych vzťahov, mzdových predpisov či plnenie záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv. Navyše, zamestnávatelia majú stále veľa možností, ako inšpektorov pri ich kontrolách jednoducho oklamať.
Za prvý polrok tohto roku košický Inšpektorát práce prijal 172 sťažností a 50 podnetov. Týkali sa predovšetkým nelegálnej práce, neposkytovania stravovania, nevyplácania miezd či sporných výpovedí. Informoval nás o tom hlavný inšpektor Ing. Ivan Majer.
"Mnohí ľudia sa na nás obrátili s konkrétnym podnetom týkajúcim sa určitých ľudí, o ktorých si mysleli, že pracujú nelegálne. Vo väčšine prípadov sme však zistili, že pracovali na dohodu o vykonaní práce," poznamenal I. Majer.
Za prvý polrok košický Inšpektorát práce vykonal 603 kontrol, z toho 574 bolo zameraných len na nelegálnu prácu. Urobili mimoriadne kontroly v 207 podnikateľských subjektoch, pričom nelegálnu prácu zistili v siedmich prípadoch. Aj v niektorých ďalších prípadoch mali inšpektori podozrenie z čiernej práce, ale zamestnávatelia dodatočne preukázali doklady, ktoré im znemožnili dokázať takýto spôsob zamestnávania. Princíp je jednoduchý. Stačia vopred pripravené podpísané papiere, napríklad dohody o vykonaní práce. Keď príde kontrola, odbehne sa do kancelárie a už sa len dopíše dátum, odkedy tam zamestnanec robí.
"Žiaľ, musíme konštatovať, že ani nový zákonník práce neodstránil možnosti čiernej práce," skonštatoval I. Majer. "Zákonník ponechal možnosť zamestnávať na dohodu o vykonaní práce až do 300 hodín ročne. Tým de facto došlo k legalizácii čiernej práce, pretože nemáme ako odkontrolovať skutočne takto odpracovaný čas. Legislatíva tiež presne nedefinuje, čo to nelegálna práca vlastne je. Bolo by potrebné dotiahnuť aj zákon o zamestnanosti. Ak my u niekoho preukážeme pracovanie načierno, súčasný zákon neumožňuje vyradenie takéhoto nezamestnaného z evidencie. Ďalším veľkým problémom je podnikanie bez živnostenského listu. Niekto si napríklad vo svojom dome začne predávať potraviny bez živnosti, neplatí žiadne dane... Nie sú však páky, ako ho potrestať, pretože nie je podnikateľským subjektom, nemá živnosť. Keď sme o takýchto prípadoch informovali živnostenské úrady, ostalo to u nich nevybavené. Situáciu nám často komplikuje aj to, že na obchodných registroch nie sú nové adresy firiem a často ich hľadanie je časovo veľmi náročné."
Rajom pre nelegálnu prácu sú klasické blšáky. Tam sú kontrolóri takisto bez reálnych možností radikálne zasiahnuť. Začne kontrola pri prvom stánku a za pár minút už o nich vie celý blšák. Ten, kto predáva načierno, sa v pohode stratí v dave a kontrola končí bez výsledku. Podľa inšpektorov práce by pomohlo zavedenie inštitútu tzv. pracovných knižiek.
Inšpektoráty práce spolupracujú pri odhaľovaní nelegálneho zamestnávania aj s ďalšími kompetentnými orgánmi ako štátna či cudzinecká polícia, okresné úrady práce, daňové úrady, Sociálna poisťovňa či živnostenské odbory príslušných okresných úradov. Na to, aby ich práca bola skutočne účinná, im však súčasná legislatíva nedáva dostatočné možnosti. Opäť ďalšia výzva pre novú vládu...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.