Poprad Podtatranské mesto Poprad vychovalo v minulosti nejedného kvalitného futbalistu, ktorý potom odišiel za lepšími podmienkami do zahranicia. Jedným z takých talentov je i jeden z tria bratov Žigovcov, Emil, v súčasnosti pôsobiaci v ázijskej krajine v Singapúre. Najstarší z bratov hráva v prvej lige za Tampines Rovers FC, kde sú pre našinca velmi nárocné klimatické podmienky. Popradský odchovanec sa musel aklimatizovat a zvyknút si na 38 stupnové horúcavy. V našom rozhovore sme sa od tohto popradského rodáka dozvedeli viacero zaujímavých informácií.
Ako ste prestúpili do ázijskej krajiny?
Treba povedat, že prestup do tejto krajiny nebol jednoduchý. Do Ázie som sa osobne dostal z Nemecka. V tomto európskom štáte som hrával za štvrtoligový klub SV Lunen, v ktorom pôsobí manažér, ktorý navštevuje ázijské krajiny, vrátane Malajzie. Prostredníctvom môjho brata Ivana, ktorý tam hráva, som tam prestúpil aj ja a mesiac som pôsobil v Malajzii. V marci roku 2002 som podpísal profesionálnu zmluvu s prvoligovým klubom Tampines Rovers FC v Singapúre.
V com sa kožená v Singapúre odlišuje v porovnaní so slovenskou ligou?
V porovnaní so slovenskou ligou je futbal v tejto ázijskej krajine zhruba na rovnakej úrovni. Chvályhodné je, že v každom kolektíve prvej ligy hrajú aspon štyria hráci z cudziny. V klube, v ktorom pôsobím, sú dvaja Austrálcania, brankár je z Ruska a sú tam aj dvaja Juhoslovania, takže spolu sme tam až šiesti cudzinci. Hrávat však môžu iba štyria, z coho vyplýva, že európska kvalita sa v Ázii vždy uplatní. Domáci odchovanci nie sú po taktickej i hernej stránke až takí vyspelí. Na Slovensku sa hrá viac technickejší futbal. V singapúrskej lige úcinkuje 12 mužstiev a je pomerne vyrovnaná.
V súcasnosti ste doma, kde ste sa narodili. Ako vnímate futbalový život v Poprade z vášho pohladu?
Pri tejto odpovedi budem velmi konkrétny. Z osobných skúseností viem, že nášmu mestu chýbajú predovšetkým financie. Dalej ide o kvalitu vo funkcionárskom výbore, a taktiež kvalitne musí byt obsadený trénersky post. Tréner musí byt velká osobnost, ktorá by dokázala hrácov zmobilizovat, pretože tí nie sú profesionálmi, a preto nemôžu odovzdat futbalu všetko. Je dôležité zohnat aspon 4-5 skúsených hrácov profesionálov. Pre mesto Poprad je urcite hanbou, že hrá iba tretiu ligu. Na Slovensku sú totiž i 20 tisícové mestá, ktoré úspešne úcinkujú v druhej lige. V meste pod Tatrami je dost sponzorov, potrebuje sa však nájst clovek, ktorý futbalu rozumie. Poprad sa potrebuje spojit, aby sa futbal dostal aspon do druhej ligy. Verím, že aj popradskí fanúšikovia futbal podporia a prejavia on väcší záujem.
V com sú podla vás dalšie zádrhely v rozvoji iných športových odvetví v podtatranskom regióne okrem hokeja?
Prvoradým problémom je nedostatok financií. Kvalitné mužstvo majú tie kluby, ktoré si môžu dovolit dobrých hrácov a tí najlepší zase idú za kvalitnými podmienkami. Ak v Poprade nebudú peniaze, nemôže tu byt ani herná kvalita. Je potrebné, aby schopní ludia rokovali so sponzormi, pretože v tomto regióne je velkých subjektov dost. Do dnes neviem, preco od futbalu odstúpil Whirpool. Ak by ten pôsobil pri futbale aj nadalej, urcite by Poprad postúpil vyššie.
Ako vidíte budúcnost koženej na Slovensku?
Myslím si, že to u nás je z roka na rok lepšie. V poslednom období prevzal funkciu generálneho manažéra v SFZ skúsený bývalý hrác a osobnost Dušan Tittel. Ten má bohaté skúsenosti a to by malo pomôct futbalu íst stále vyššie. Z našej krajiny stále odchádza vela mladých talentovaných hrácov do cudziny. Lepšie by bolo, ak by mohli títo futbalisti behat po domácich trávnikoch. To by nášmu futbalu urcite pomohlo.
Od vášho pôsobenia pod Tatrami ubehlo už takmer desatrocie. Rozmýšlate o tom, že by ste futbalu v Poprade pomohli vašimi hrácskymi skúsenostami?
Všetko je to otázka financií. Pokial by ich popradský klub mal, uvažoval by som o tom, vrátit sa z teplej ázijskej krajiny spät. Co sa týka mojej najbližšej budúcnosti, verím, že do konca roku 2002 si nájdem dobré angažmán na Slovensku a po novom roku by som sa mal vrátit spät do Malajzie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.