neboli amnestované. V roku 2000 prokurátor požiadal o súhlas s Lexovou väzbou z dôvodu vyhýbania sa trestnému stíhaniu a zdržiavania sa v cudzine. Žiadosť sa týkala najmä prípadov údajnej ekonomickej trestnej činnosti bývalého vedenia SIS, ale i sabotáže, ktorú malo zorganizovať proti vtedajšiemu prezidentovi Michalovi Kováčovi. Práve v tomto prípade včera Najvyšší súd SR rozhodol, že sa ním bude musieť znovu zaoberať Krajský súd v Bratislave a rozhodnúť.
Kvôli amnestiám expremiéra Mečiara zatiaľ súd právoplatne zastavil Lexovo trestné stíhanie len v kauze zavlečenia do cudziny.
Ešte začiatkom roka 1999 parlament súhlasil s Lexovým vzatím do väzby aj v súvislosti s kauzou triptychu Klaňanie sa troch kráľov a uložením nastraženého výbušného systému na mítingu KDH. Súhlas sa týkal i údajného neoznámenia odcudzenia služobného auta Mercedes Benz 208D, v ktorom trestné stíhanie prvostupňový súd tiež zastavil pre amnestie. Rozhodnutie súdu však zatiaľ nie je právoplatné.
Návrh na vzatie do väzby I. Lexu orgány činné v trestnom konaní vtedy odôvodnili obavami z prípadného ovplyvňovania svedkov. Následne sudca v apríli 1999 rozhodol o vzatí I. Lexu do vyšetrovacej väzby. Prepustili ho 19. júla, pretože podľa súdu na väzbu pominuli dôvody. Od vtedy sa I. Lexa stiahol z verejného života a neskôr vycestoval do zahraničia. Ak by chcel prokurátor opäť požiadať národnú radu o súhlas s Lexovou väzbou i v ďalších prípadoch, muselo by sa zísť plénum a hlasovať. Parlament by mal rokovať ešte 19. augusta a o deň neskôr na slávnostnej schôdzi ukončiť svoje volebné obdobie. Ak si to situácia vyžiada, môže predseda NR SR mimoriadne zvolať rokovanie pléna aj po tomto termíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.