Ivana Lexu obvineného z viacerých trestných činov zadržali policajné orgány Juhoafrickej republiky v nedeľu v rekreačnom stredisku Umhlanga Rocks v provincii KwaZulu
Podozrivý je z trestných činov, ktorých sa mal dopustiť v čase výkonu funkcie riaditeľa tajnej služby. Patrí medzi ne kauza údajnej sabotáže proti bývalému prezidentovi Michalovi Kováčovi, prípad predaja triptychu Klaňania sa troch kráľov, uloženia nastraženého výbušného systému na mítingu KDH a ďalšie skutky ekonomického charakteru. Kvôli nelegálnemu pobytu na území JAR Lexu tamojšie orgány vyhostili. Po jeho eskortovaní na Slovensko bude o jeho prípadnej väzbe rozhodovať súd.
Juhoafrické úrady sa teraz sústreďujú na prípravu jeho vyhostenia z krajiny. "Pristupujeme k nemu ako k ilegálnemu imigrantovi. Bude deportovaný do krajiny pôvodu," povedala hovorkyňa juhoafrickej polície Mary Martins-Engelbrechtová.
Okrem Lexu nedošlo v súvislosti s prípadom k zadržaniu žiadnej inej osoby, dodala. Pôvodné informácie hovorili o tom, že Lexu zadržali po tom, čo predložil falošný pas. Na otázku, o pas ktorej krajiny išlo, hovorkyňa spresnila, že dôvodom zadržania bola skutočnosť, že Lexa pri sebe nemal žiadne doklady. Hovorkyňa uviedla, že juhoafrické úrady sú v kontakte so slovenskou stranou. Proces vyhostenia má podľa hovorkyne tú výhodu, že je rýchlejší ako vydávanie podozrivého na základe zatykača.
"Myslím, že jeho (Lexov) návrat na Slovensko bude rýchlejší a jednoduchší, ak bude deportovaný, lebo proces vydávania je oveľa dlhší," povedala hovorkyňa.
Juhoafrické úrady budú Lexu v súlade s miestnou legislatívou zadržiavať až do jeho vydania na Slovensko. Podľa hovorkyne juhoafrické cudzinecké zákony nestanovujú žiaden časový limit pre zadržiavanie pred vyhostením. Časový harmonogram návratu ešte nestanovili a presun Lexu je predmetom rokovaní. Pred transportom bude okrem iného potrebné dať do poriadku Lexove dokumenty. Ako dlho bude celý proces trvať, je podľa hovorkyne ťažké povedať:
"Môže to byť pár dní, môže to byť týždeň alebo dva," uviedla.
Ako dodala, pravdepodobný scenár presunu spočíva v tom, že juhoafrickí predstavitelia budú Lexu sprevádzať na Slovensko. Hovorkyňa pripustila, že proces vydávania by sa mohol skomplikovať. V súvislosti s možnosťou, že Lexa by mohol mať okrem slovenského aj občianstvo inej krajiny, by príslušné rozhodnutie muselo urobiť juhoafrické ministerstvo zahraničných vecí.
Hovorkyňa však zdôraznila, že momentálne sa uvažuje len o Lexovom vydaní na Slovensko. O prípadnej žiadosti o udelenie politického azylu by rozhodovalo ministerstvo vnútra, Ivan Lexa však takýto úmysel nenaznačil, dodala.
Lexa pri zadržiavaní nekládol odpor a bol veľmi kooperatívny. Zadržaného previezli do Pretórie, kde ho vypočúva polícia. Lexa po zatknutí uviedol, že má vlastného právnika, uviedla hovorkyňa. Bližšie informácie o právnom zástupcovi nevedela povedať, s tým, že pravdepodobne však ide o občana JAR. Podľa Martins-Engelbrechtovej je možné, že Lexa sa na území JAR ukrýval takmer dva roky. Na otázku o jeho možnom zapojení do kriminálnych aktivít na území JAR hovorkyňa uviedla, že tamojšia polícia o tom zatiaľ nemá žiadne informácie. "Aj keď túto možnosť nemôžem vylúčiť, doteraz sme nezískali žiadne dôkazy, ani nič v súvislosti s touto možnosťou," povedala.
Autor: Bratislava/Pretória (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.