Korzár logo Korzár

Delegát obhajoval, no nakoniec sa priznal, že keby rozhodca odpískal dve jedenástky ťažko by hľadal slová, že to tak nebolo

Košice - Tri jedenástkové momenty sa udiali v zápase Košice - Petržalka, no ani po jednom z nich neukázal rozhodca na biely bod. Televízne záznamy

ukázali, že minimálne v dvoch tak mal urobiť. Prečo sa tak nestalo, o tom sme sa porozprávali s delegátom zápasu Trnavčanom Alexandrom Schmidtom.

Po zhliadnutí inkriminovaných momentov ste o niečo múdrejší, alebo sa zhodujú s vašimi pocitmi na tribúne?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Viete, čo z tých troch momentov by sa dalo diskutovať o tom druhom súboj Lipčák-Sapara. Po zápase sme stretnutie po všetkých stránkach rozoberali asi hodinu. Nemal som záujem, aby Košice boli poškodené. Čo sa týka prvého momentu stiahnutie Mydliara Hallom, tak si myslím, že mal pravdu rozhodca, len urobil jednu hrubú chybu. Priestupok mal okamžite riešiť a nie fúknuť do píšťalky, keď už Hall použil doslova zápasnícky chvat. Bolo to vidieť i naživo. Tiež som čakal čo urobí. Priznám sa, že skôr som očakával pokutový kop. Keďže nedal žltú kartu za filmovanie, hneď som vo svojej analýze pripustil, že tam bolo niečo iné. Žltú kartu ani nemohol dať, lebo odpískal prvý priestupok, útočný faul Mydliara, a to mi i potvrdil. Časový priestor medzi posúdením priestupku a samotným rozhodnutím bol veľmi, veľmi dlhý. To je prvá situácia. Čo sa týka druhého momentu, tak podľa mňa obaja išli na tú loptu súčasne brankár Lipčák aj Sapara. Videl som veľa situácii a konkrétne i s Lipčákom, keď brankár išiel prirodzeným spôsobom pod nohy. Častokrát brankár, i keď loptu kryje, už tým, že je v tom súboji, útočníci to urobia veľmi šikovne, zakopnú mu nohou o jeho ruky a prepadnú cez neho. Je to veľmi ťažko postrehnuteľné. Aj pri poslednom našom spoločnom sedení s rozhodcami, sme arbitrov upozorňovali, aby sledovali kinetiku pohybu útočiaceho hráča, aby nebol brankár v týchto prípadoch poškodený. Čo sa týka tretej situácie, bola veľmi náročná. Priznám sa, že z môjho postavenia som nevidel to, čo bolo ukázané trochu v televízii. Hoci to tiež nebolo jednoznačné, že Hall do súboja so Semancom išiel zozadu s vysunutým kolenom. Nejde teda o nedovolené skákanie na súpera, ale skôr by som povedal, že išlo o nedovolené vrazenie do súpera. Takto by sa to dalo charakterizovať. Je za to priamy kop, to znamená, že v pokutovom území by za to mohol nasledovať pokutový kop. Lenže, je tu ďalšia vec, ako odhadnúť intenzitu tohto priestupku. Videl rozhodca vysunuté koleno? Je veľmi pravdepodobné, že nie, pretože hráči boli v závese v súboji, keď išli do hlavičky. Hoci hlavička to ani nebola, lebo Semanco si loptu spracoval. Pre rozhodcu to bola náročná situácia. Viete, aj hráči niekedy zostanú ležať a zrazu vstanú a nič im nie je. Z tejto situácie by som rozhodcu až tak nevinil. Bol to skrytý priestupok a rozhodca by potreboval perfektne pozičné postavenie, aby zákrok mohol presne posúdiť, že išlo o vrazenie a ukázať na biely bod."

SkryťVypnúť reklamu

Keby hociktorý z týchto troch zákrokov rozhodca odpískal a ukázal na biely bod, asi by ste mu to nevyčítali. Je tak?

"Domnievam sa, že, keby niektorý z tých troch zákrokov...Ten prvý nie. Skutočne sa mi tiež javilo, že najprv si Mydliar rukami pomáhal, aby sa dostal pred Halla, až potom ho Petržalčan fauloval. Nebolo to také evidentné, ako to stiahnutie, ktoré bolo vidieť možno i z Prešova. Rozhodcom sme práve pri videoanalýzach zdôrazňovali, že akonáhle sa útočník dostáva pred obrancu držaním, musí okamžite reagovať na tento priestupok. Potom sa častokrát stáva to, že sa útočník dostane pred súpera a, samozrejme, nastáva i reakcia obrancu. Svojím spôsobom je nespravodlivé voči obrancovi, že až o tohto momentu sa začína posudzovať priestupok. Najskôr ako faul sa mi javil Hallov priestupok na Semanca, ktorý sa ničím neprevinil, chcel len spracovať loptu. Nemal žiaden iný záujem len spracovať loptu a nebolo mu to dovolené. Tu však už ide o to rozlíšiť i intenzitu, lebo i obranca má právo vraziť do útočníka, ide však o to, posúdiť čo je dovolené a čo už nie je. A to je veľmi náročné."

SkryťVypnúť reklamu

Pred Lipčákovým zákrokom Sapara evidentne zasiahol loptu skôr, ukázal to i televízny záznam. Nežiadala sa skô r väčšia spolupráca s asistentom?

"Sledoval som veľmi pozorne reakciu rozhodcu i jeho asistenta. Ten zo svojej strany mal ešte lepšiu možnosť vidieť situáciu, lebo sa na ňu díval priamo, nie od chrbta. Jednoznačne mohol rozhodcovi pomôcť. Existuje dohovorený signál, ktorým asistent dáva rozhodcovi najavo, že podľa jeho názoru došlo k priestupku. Ja som čakal na tento signál a keďže neprišiel... On tiež ukázal na kop od brány. V tomto momente som to bral, že sa zhodli teda, že Lipčák zblokoval loptu, vzápätí do nej Sapara kopol a tým pádom sa dostala za bránkovú čiaru. Zákrok Lipčáka sa teda javil ako čistý. S takto vysvetleným a chápaným výrokom rozhodcu Olšiaka som sa stotožnil."

SkryťVypnúť reklamu

Ak to neboli zákroky na jedenástky, nemali nasledovať žlté karty za filmovanie?

"Uvažoval som nad tým. Dokonca i takú otázku som si postavil ako vy. Keď mi však rozhodca povedal, že sa Sapara i s Lipčákom dotkli súčasne lopty a nemal pocit, že by Saparov pád bol prifilmovaný, preto neukázal žltú kartu. Nebolo to predstieranie priestupku."

Pán Schmidt každá situácia, keď ide brankár na zem pred útočníkom zaváňa tým, že chtiac, či nechtiac sa tej lopty dotkne. V tomto prípade si dovolíme tvrdiť, že išlo o tradičnú a jasnú jedenástku, ktorých sa už odpískalo niekoľko desiatok i v našej súťaži. Väčšina objektívnych fanúšikov, keď videla v televízii tento moment sa zrejme tiež priklonila k názoru, že išlo o faul, ktorých tu bolo podobných na stovky útočník zahrá pred brankárom loptu, prepadne, jedenástka. Klasika. V stotine sekundy sa predsa v hlave rozhodcu nemôžu udiať tieto myšlienkové pochody, ktoré ste načrtli. Tie sa mu zrodia neskôr, keď musí obhájiť svoj postoj. Zväčša chybný, lebo pri správnom verdikte nie je čo obhajovať. Rozhodca Micheľ na MS odpískal podobný moment v neprospech Paraguaja a nebol ani taký evidentný, ako v Čermeli. A vtedy sa to udialo už v nadstavenom čase. Keby ste vy alebo rozhodca Olšiak priznali, že išlo o jedenástku, skôr by to verejnosť prijala, ako teoretizovanie a obhajovanie neobhajiteľného.

"Jednoznačne s vami súhlasím z toho hľadiska, že ak by rozhodca Olšiak išiel s Lipčákovým zákrokom na pokutový kop, musím sa priznať, že veľmi ťažko by som našiel obhajobu, že to pokutový kop nebol! Jednoducho je to na arbitrovi. Je tam na to, aby rozhodoval. Prečo sa tak rozhodol, mi vysvetlil, a ja som nemohol povedať, že úplne nemal pravdu. Videl som totiž niekoľko podobných zákrokov a neskôr sa ukázali, že to boli sporné jedenástky. Na druhej strane, dnešní futbalisti vedia perfektne zvládnuť situácie, keď idú na pokutový krok. Viete, dokazovať hráčovi, že to bolo tak, alebo onak. Presne, ako ste povedali, je to zlomok sekundy, človek sa musí rozhodnúť. Už potom, keď sa budeme pozerať na televízor a spomalíme si inkriminovaný moment, môžeme si spraviť analýzu."

Rozhodcovi Olšiakovi ste dali známku sedem. Čo ste mu vyčítali?

"Vyčítal som mu predovšetkým oneskorenú reakciu pri súboji Hall-Mydliar. Rozhodlo veľmi oneskorene. Ešte pred tým mal v 3. minúte podľa môjho názoru udeliť žltú kartu domácemu Beličákovi za zákrok na Horkého, ktorého v strede ihriska doslova odstrihol. Vyčítal som mu nesprávne riešenie priestupkov pri náhradnom rozhodcovi išlo o jasné vypichnutie lopty a rozhodca nechal rozohrávať priamy voľný kop, čo absolútne nezodpovedalo situácii, v I. polčase neponechal Saparovi výhodu, ktorý si ju výborne hodil a mohol ísť po pravej strane sám, nikým neatakovaný. Asistent niečo signalizoval, ale jeden rozhodca s veľmi dobrým výkonom, keď to beriem v globále, sa mu takáto vec nemôže stať. Išlo o výhodu, keď hráč mohol ísť do sľubnej pozície. Potom som vyčítal 35. minútu a nesprávne vhadzovanie hosťujúceho Suchánka. Rozhodca a ani jeho asistent to nepostrehli. Žiačikovi tak nedovolím vhadzovať. Mám na mysli, čo spravil Suchánek s nohami. Sú veci, ktoré sa nepíšu, ale ja som mu ich povedal. Podľa môjho názoru, mal niekoľkonásobné útočné priestupky Medveďa skôr eliminovať, alebo riešiť ich dohovorom, prípadne pri stupňovaní aj osobným trestom. V globále to nebolo lepšie ako na sedmičku."

Nespomínali ste ani jeden z trojice "jedenástkových" zákrokov?

"Viete čo, keby som ja išiel na jediný jeden zákrok v pokutovom území, ktorý by som jednoznačne vyhodnotil ako pokutový kop, nemôže ísť na sedmičku. Najlepšia známka by musela byť šestka. Do pravidlovej časti hodnotenia som mu tieto momenty nedal, ale vyjadril som sa k stretnutiu v poslednej časti, kde so popísal tieto inkriminované situácie tak, ako som ich ja videl."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 465
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 226
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 591
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 150
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 261
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 131
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 360
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 698
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 218
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 669
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 609
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 569
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 360
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 698
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 218
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 669
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 609
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 569
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu