nový minister zahraničných vecí ČR Cyril Svoboda (KDU
"Naším prianím je, aby Slovensko patrilo do euroatlantického priestoru, v ktorom sa nachádzame my a do ktorého aj smerujeme. To znamená, aby sa Slovensko stalo súčasťou Severoatlantickej aliancie na summite, ktorý bude tento rok na jeseň v Prahe, a - samozrejme -, aby sa priblížilo aj k vstupu do Európskej únie," uviedol. To sú všetko ciele, ktoré má podľa neho nový kabinet pred sebou. "Chceme nadviazať na všetko dobré, čo nás spájalo a vytvoriť - ak je možné - úplne bezproblémové vzťahy," zdôraznil Svoboda. Podľa neho sú teraz vzťahy veľmi dobré a zostáva už len premýšľať nad tým, ako ich ešte zintenzívniť.
Jeho prvá zahraničná cesta bude pravdepodobne viesť práve na Slovensko. "Myslím, že je to krok úplne správny a symbolický," podotkol. V súvislosti s úsilím Slovenska o vstup do NATO zohrá podľa Svobodu najdôležitejšiu úlohu fakt, kto bude formovať novú vládu po septembrových voľbách. "Takže Slovenská republika svojimi voľbami určite veľa ovplyvní, ale netrúfnem si tvrdiť, že účasť vo vláde tej či onej politickej strany by malo tie či oné fatálne následky. Závisí to hlavne od formovania budúcej vlády, aby skutočne vstup do aliancie chcela," zdôraznil nový šéf českej diplomacie.
Nový český kabinet pod vedením premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD) si kladie za cieľ aj rozvoj spolupráce v rámci Visegrádskej štvorky (V4), ktorá začiatkom tohto roku ochladla. Spôsobili to hlavne výroky bývalého maďarského premiéra Viktora Orbána ohľadne zrušenie Benešových dekrétov. "Tú (spoluprácu) je potrebné prihriať. Z mnohých dôvodov. Nielen preto, že patríme do tohto regiónu, ale aj z dôvodu toho, že koordinácia nášho postoja aj vo vzťahu k EÚ je pozitívnym krokom," zdôraznil Svoboda.
Pripustil, že krajiny V4 pravdepodobne nebudú pri vstupe do Európskej únie úplne synchrónne. "To ešte neznamená, že nemáme niektoré záujmy spoločné," zdôraznil. Uchádzači o členstvo v únii si podľa neho musia zvyknúť na to, že aj v EÚ budú patriť k určitému typu štátov, či už podľa veľkosti, prípadne regiónu, v ktorom sa nachádzajú. "Povedie to k tomu, že by sme mali niektoré veci robiť v určitej harmonizácii medzi sebou," podotkol Svoboda.
Udržanie nadštandardných vzťahov so Slovenskou republikou sa dostalo dokonca aj do koaličnej zmluvy, na základe ktorej vznikla koaličná vláda ČSSD, KDU-ČSL a Únie slobody-DEU. "Budeme rozvíjať spoluprácu v rámci visegrádskej skupiny, nadštandardné vzťahy so Slovenskom a podieľať sa na boji proti medzinárodnému terorizmu," píše sa v zmluve v kapitole týkajúcej sa zahraničnej politiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.