nadobudnutia a držania zbraní, píše vo včerajšom čísle denník Le Monde. Karabína 22 long rifle, s ktorou sa Maxime Brunerie pokúsil vystreliť na prezidenta Chiraca, je vo Francúzsku vo voľnom predaji. Ak pri jej nákupe nie je potrebné nijaké osobitné povolenie ani preverovanie, držanie zbrane sa musí nahlásiť na prefektúru. To člen krajnej pravice M. Brunerie neurobil, podotýka Le Monde.
Ostré polemiky prepukli už počas kampane pred voľbami prezidenta krajiny (21. apríla - 5. mája), keďže Richard Durn v marci v radnici mesta Nanterre zastrelil niekoľko volených zástupcov mesta. Richard Durn, ktorý bol členom streleckého klubu, držal niekoľko automatických pištolí a revolver 357 Magnum. Neskôr, v noci na 9. apríla istý poľnohospodár v opitom stave vyzbrojený automatickou zbraňou typu kalašnikov a revolverom Magnum zastrelil policajta na komisariáte v bretónskom Vannes.
Tie udalosti, ktoré vyvolali silnú odozvu vo francúzskej verejnosti, viedli vtedajšiu vládu Lionela Jospina k tomu, aby 18. apríla oznámila, že sprísni legislatívu o kontrole strelných zbraní. Ako ďalej pripomína denník Le Monde, vláda bývalého premiéra L. Jospina pripravovala aj ďalšie opatrenia, týkajúce sa športovej streľby: členovia športových klubov nemali mať možnosť nadobudnúť vojenské zbrane, športový strelec mal mať možnosť držať len šesť kusov zbraní, na prefektúrach, ale aj v športových kluboch sa mala kontrolovať kartotéka zbraní a predovšetkým mala sa vypracovať celoštátna kartotéka osôb, ktorým by sa držanie zbrane zakázalo.
Porážka L. Jospina v prezidentských voľbách zabránila hlasovaniu o zákone v Národnom zhromaždení. Nová vláda Jeana-Pierra Raffarina sa vtedy silne inšpirovala, uvádza Le Monde. V návrhu zákona o bezpečnosti, ktorý predstavil 10. júla minister vnútra Nicolas Sarkozy a poslanci Národného zhromaždenia budú o ňom hlasovať na jeseň, sa znova požaduje pritvrdenie legislatívy. V návrhu zákona sa predpokladá vytvorenie celoštátnej automatizovanej kartotéky osôb, ktorým bude zakázané nadobudnutie alebo držanie zbrane. Má sa zaviesť povinnosť informovať pre tie kategórie pracovníkov, ktoré inak viaže aj profesionálne tajomstvo - napríklad lekári, sociálne služby a podobne. Títo pracovníci by mali informovať orgány, ak by zistili niečo podozrivé, dodáva Le Monde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.