SÚD/Jeden basu, druhý podmienku, si vyslúžila dvojica Košičanov za nákupy elektroniky na splátky a iné veci
Marcela GÁLOVÁ
Podmienečným trestom 12 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov odmenil Okresný súd Košice I Jána B. za trestný čin podvodu, ktorého sa dopustil v spolupáchateľstve s Michalom S. Ten, keďže mal na rováši aj krádež, spreneveru a poškodzovanie cudzej veci, vyfasoval úhrnný trest 14 mesiacov a päť dní basy.
Dvadsaťosemročný Michal a o deväť rokov starší Ján neboli nikde zamestnaní. Usilovne však pracovali na tom, aby získali peniaze bez väčšej námahy. Slovo dalo slovo a tí dvaja, po dohode s ďalším mužom, ktorého predtým vôbec nepoznali, vybrali z predajne Eden Elektro na Mlynskej ulici v Košiciach hudobnú vežu značky Aiwa v hodnote 16 990 korún. Stalo sa tak 9. decembra 1999, keď Michal uzavrel v uvedenej predajni úverovú zmluvu na kúpu hudobnej veže so spoločnosťou Home Credit, a. s., Slovakia Piešťany. Podarilo sa mu to s pomocou sfalšovaného potvrdenia o zamestnaní a o výške zárobku. Stačilo, aby pri podpise zmluvy uhradil prvú splátku vo výške 1 699 korún, ktoré mu dal Ján, a domov odišli už aj s vežou. Ďalšie splátky za ňu už Michal neuhrádzal. Hudobnú vežu jednoducho odovzdal Jánovi a zinkasoval za ňu rovnú tisícku. Z toho, že je naďalej dlžníkom Home Creditu, si ťažkú hlavu nerobil.
Na sklonku roku 1999 bol Ján hlavným asistentom pri inej kúpe na splátky. Spolu s kamarátom Františkom S. sa vybrali do Tesca na Trolejbusovej ulici v Košiciach. Opäť s falošnými potvrdeniami uzavreli so spoločnosťou Tecso Stores, a. s., Bratislava zmluvu na kúpu televízora, tentoraz na Františkovo meno. Ten zaplatil aj prvú splátku vo výške 2 500 korún, no ďalšie splátky už neuhrádzal, čím spôsobil spoločnosti Tecso Stores škodu 9 500 korún. Jano s Františkom podviedli presne takým istým spôsobom aj spoločnosť Quatro, a. s., Kežmarok, kde si kúpili na splátky ďalší televízor v hodnote 14 700 korún. Televízor CTV 2123 kúpili na splátky v predajni OTF-ZAM, a. s., Nižná Slaná na Cottbuskej ulici. Ďalší televízor zn. Thomson v hodnote 28 197 vylákali podvodným spôsobom z predajne Datart na Hlavnej ulici.
V tom čase nezaháľal ani Jánov parťák Michal, ktorý sa rozhodol pre sólo akcie. V noci zo 6. na 7. októbra 1999 sa na Bačíkovej ulici vlámal do stánku eseročky Kapa Dab Prešov. Železnou tyčou vylomil okienko na stánku, a potom rukami povyťahoval všetko, čo sa dalo. Odniesol si odtiaľ cigarety rôznych značiek, Easy karty, a iné veci. Uvedenej eseročke espôsobil škodu za vyše 44 000 korún. Zhruba o mesiac neskôr sa Michal vlámal do stánku na križovatke ulíc Mlynská a Puškinova, patriacemu tej istej spoločnosti. Zo stánku potiahol 30 kartónov cigariet, lístky MHD, žuvačky a iné veci. Majiteľke Kapa Dab nechal sekeru za 17 a pol tisíca korún.
S parťákmi, ktorých sa vypátrať nepodarilo, sa v decembri 2000 Michal vlámal do osobného auta zn. Škoda Favorit, ktoré parkovalo na Strakovej ulici v Košiciach. Rozbili okienko na ľavých dverách a po vniknutí do škodovky ukradli autorádio a vôňu v tvare stromčeka. Majiteľke auta spôsobili trojtisícovú škodu. Ďalšia Michalova akcia nasvedčuje tomu, že využil každú príležitosť, aby sa nekalým spôsobom dostal k peniazom. Od Terézie G. zobral 10 000 korún s tým, že jej zaobstará televízor a videokameru. Nielenže jej sľubované veci neobstaral, ale nevrátil jej ani peniaze.
Michal spáchanie uvedených skutkov až na jednu výnimku priznal a opísal, ako k nim došlo, resp. akým spôsobom sa vlámal do stánkov. Namietal však vlámanie do auta. "To, že som sa vlámal do favorita, nie je pravda. Vlámali sa doň Robo S. a Milan M." vyhlásil pred súdom obžalovaný. Nepomohlo mu to, z klamstva ho usvedčila svedkyňa, ktorá ho na mieste činu videla na vlastné oči. Prezradil ho aj voňavý stromček, ktorý mu vo vrecku našli policajti. Michal priznal aj prevzatie desiatich tisícok od pani Terézie G., za ktoré mal kúpiť televízor, resp. video. Bránil sa nasledovne: "Televízor mal zaobstarať jeden človek, ktorého meno nepoznám. Dal som mu 3 tisícky z peňazí pani G., ale on ma oklamal, odišiel a viac som sa s ním už nestretol. Hanbil som sa ísť za pani G., a tak som si zvyšných 7 000 korún nechal."
Ján a František sa ku skutkom, ktoré im kládla obžaloba za vinu, vyjadriť odmietli. Usvedčovali ich z nich predajcovia jednotlivých spoločností, s ktorými uzatvárali zmluvy o predaji tovarov na splátky, svedkyňa, ktorá potvrdila, že pečiatka na dokladoch o zamestnaní a výške zárobku, je falošná, a tiež poškodení.
Za uvedené trestné činy boli trestne stíhaní len Michal a Ján, pretože vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania PZ Košice I, trestné stíhanie Františka S. zastavil. Doposiaľ raz súdne trestaného Košičana Michala S. uznal súd vinným v zmysle obžaloby. Teda, že sa dopustil podvodu formou spolupáchateľstva, pokračujúceho trestného činu krádeže, poškodzovania cudzej veci a trestného činu sprenevery. "Mal som finančné problémy, inak by som to nebol urobil. Sľubujem, že si nájdem zamestnanie a uhradím škodu, ktorú som spôsobil," povedal v záverečnej reči, pred vynesením rozsudku Michal S. Samosudca mu dal šancu. Vymeral mu úhrnný trest, ktorý pokryl vyšetrovaciu väzbu, zaviazal ho nahradiť spôsobenú škodu a prepustil ho z väzby na slobodu.
V registri trestov Jána B. sú už štyri odsúdenia. Naposledy pre podvod, na ktorý sa však vzťahovala amnestia prezidenta. Súd ho uznal vinným opäť z trestného činu podvodu, ktorého sa dopustil tým, že po dohode s Michalom a Františkom vybral v štyroch prípadoch na splátky elektroniku, čím poškodeným spoločnostiam spôsobil škodu nie malú. Samosudca mu uložil podmienečný trest, súčasťou ktorého je i náhrada spôsobenej škody. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.