zastupiteľstve jeho spracovateľ, je to smerný dokument, ktorý nerieši problematiku mesta komplexne.
"Mesto momentálne disponuje územným plánom, ktorý bol schválený v osemdesiatych rokoch vtedajším okresným národným výborom. Po revolúcií v roku 1989 sa však zmenila politická a ekonomická situácia, preto dokument nespĺňa, vzhľadom na súčasnú dobu potrebné kritéria," uviedol krompašský primátor Ing. Jozef Fajgel.
Vedenie mesta v tomto prípade totiž vystupuje podľa zákona o obecnom zriadení ako obstarávateľ územného plánu. Myšlienka zhotoviť aktuálny plán Krompách sa datuje už od roku 1993. Kvôli nedostatku financií však až teraz mesto realizuje pôvodný plán. V rámci štátnej dotácie totiž dostali 550 tisíc korún. Zvyšok nákladov pokryjú z vlastných zdrojov približne vo výške 250 tisíc korún.
Ako najpálčivejší problém z architektonického hľadiska, označil spracovateľ plánu lokality, kde žijú neprispôsobiví občania. Ide napríklad o Banícku štvrť, nachádzajúcu sa za miestnou nemocnicou. "Táto lokalita je už teraz veľmi zničená, týka sa to napríklad infraštruktúry. V rámci ozdravného plánu by sa tieto pozemky mali vyvlastniť, nájsť terajším obyvateľom adekvátne ubytovanie a zničené domy asanovať a následne oblasť kultivovať," vysvetlil poslancom spracovávateľ nového územného plánu. V teoretickej rovine, nový dokument vedeniu mesta odporúča vybudovať v tejto oblasti nové sociálne byty, kde by napríklad mohli bývať mladé rodiny dovtedy, kým si nenašetria na vlastný byt.
Ako však pre Spišský denník povedal primátor, v meste je rómska problematika na dlhé lakte. V Krompachoch totiž žije celkovo 8 650 obyvateľov, z toho je 1 350 Rómov. Toto etnikum sa postupne usádzalo na Hornádskej, Družstevnej ulici, Starej Maši a v spomínanej Baníckej štvrti. Postupne ako sa Rómovia generačne rozrastali, ostatní majoritní obyvatelia z týchto štvrtí odchádzali. V súčasnosti sa preto spomínané časti mesta ponímajú ako rómske kolónie. Napriek tomu že v tomto prípade nejde o provizórne chatrče, ale činžiaky a rodinné domy, vytrhnuté okenné rámy na ich obydliach a zdevastované okolie napovedá, že tu žijú neprispôsobiví občania.
Na otázku, či navrhované riešenie bude vedenie mesta realizovať aj v praxi, J. Fajgel odpovedá: "Zatiaľ by sme chceli túto problematiku riešiť na Hornádskej ulici, ide totiž o veľkú kolóniu a sčasti na Starej Maši."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.