paragrafov zákona o daniach z príjmov, ktoré prázdniny umožňovali. Zmeny sa objavili v zdanlivo nesúvisiacom zákone o medzinárodnej spolupráci a pomoci pri správe daní.
Poslanci ho odhlasovali na poslednej schôdzi parlamentu a mal by platiť od prvého septembra. Prezident by ho mal podľa svojho hovorcu podpísať už dnes. Do letoviska v Chorvátsku, kde práve prezident dovolenkuje, mu ho doručí kuriér.
Podľa Branislava Ďurajku z ministerstva hospodárstva boli zmeny úľav pre investorov nečakané. "S prijatím ďalšej novely zákona o daniach z príjmov sa v tomto roku už nepočítalo. Išlo pritom o poslanecký pozmeňovací návrh, takže k nemu neprebehlo pripomienkové konanie," povedal Branislav Ďurajka z ministerstva hospodárstva.
Zmeny si vyžiadala príprava na vstup do Európskej únie. Brusel už dávnejšie upozorňoval, že úľavy pre investorov musia spĺňať podmienky štátnej pomoci. Po novom ich teda bude priznávať Úrad pre štátnu pomoc. Schvaľovanie štátnej pomoci bude podľa Ďurajku prechádzať zložitou procedúrou a značné obmedzenia sa vzťahujú aj na výšku pomoci. Najviac sa to dotkne Bratislavy, kde bude po novom možné získať úľavy iba do výšky 20 percent vynaložených investícií. V ostatných krajoch, ktoré sú zaradené medzi zaostalé regióny, to bude 50 percent.
Na štátnu pomoc zároveň nie je právny nárok. To znamená, že úrad nie je povinný pomoc schváliť, ani ak investor splní všetky podmienky. Úrad bude okrem iného brať do úvahy aj to, či poskytnutím pomoci nenaruší konkurenciu na trhu. "Investori dostali vopred garancie, že počas piatich rokov nebudú platiť žiadne a ďalších päť rokov iba polovičné dane. Nový zákon však tieto prísľuby ruší."
Investori sa oprávnene mohli spoliehať na svoje zákonné nároky. Tie sa obvykle v právnom štáte ďalším zákonom so spätnou platnosťou nerušia. "Mohli tak urobiť významné rozhodnutia s veľkým finančným dosahom, čo sa zrejme v mnohých prípadoch aj stalo. Ak teraz Slovensko zvýhodnenia výrazne obmedzí, dá investorom definitívny signál, že na právne záväzné prísľuby sa v tejto krajine jednoducho nemožno spoľahnúť," skonštatoval.
MT: Obmedzenia pre niektoré odvetvia
Oceliarsky priemysel - štátna pomoc na rozvoj investícií je úplne zakázaná
Lodiarsky priemysel - nižšie limity povolenej štátnej pomoci (12,5 - 22,5 % hodnoty investície
Automobilový priemysel - štátna pomoc je viazaná na subjektívne posudzované kritériá, napríklad podnikateľ musí "preukázať nevyhnutnosť" pomoci
Tomáš KURTANSKÝ
Autor: mdc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.