(EÚ). Uvádza to vo včerajšom čísle francúzsky denník Le Monde. Návrh reformy financovania poľnohospodárstva v EÚ predložil komisár EÚ pre rezort poľnohospodárstva a rybolovu Franz Fischler. K Francúzsku, Španielsku a Taliansku sa s kritickými výhradami k návrhu reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky pridali aj Rakúsko, Luxembursko, Grécko, Írsko, Portugalsko a Belgicko. Fínsko zaujalo váhavý postoj, kým Nemecko, Veľká Británia, Dánsko, Švédsko a Holandsko podporili Fischlerov návrh, pripomína denník. Holandský minister Laurens
Francúzsky minister poľnohospodárstva a rybolovu Hervé Gaymard, ku ktorému sa pridal rakúsky rezortný kolega Wilhelm Molterer, odmietol, aby sa "reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky stala výmennou menou za rozšírenie". Nemecká ministerka Renate Künastová konštatovala, že Fischlerov návrh obsahuje dobrý prístup k problematike, ale bol by finančne nákladnejší. Pritom by bolo "vhodné, aby sa uvoľnili prostriedky a určili sa na financovanie rozšírenia".
Samotný komisár EÚ odmietol, aby sa obe veci spolu miešali. Napriek tomu položil otázku, či je rozumné čakať až do roku 2006 na uskutočnenie reformy rezortu poľnohospodárstva, keď EK má už na budúci rok oznámiť plány na reformu štrukturálnej politiky a v roku 2004 stanoviť rámec celkového financovania EÚ. "Všetko má svoj čas," konštatoval francúzsky minister Gaymard a dodal, že EK zašla "veľmi ďaleko" za mandát, ktorý dostala na summite EÚ v roku 1999 v Berlíne. Holandský minister Laurens-Jan Brinkhorst podčiarkol, že je najvyšší čas zaoberať sa spotrebiteľom a produkovať "pre trhy, nie pre sklady".
Autor: Paríž/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.