nich je aj odovzdanie rozostavaných školských stavieb. V hre sú totiž investičné prostriedky.
"Je tu rozpor v zákone 416 a zákone 278 z roku 1993 o správe majetku štátu. Ministerstvo financií SR ho vykladá tak, že nedokončené stavby nemožno odovzdať školstvu. Lenže podľa zákona 416 sú stavby registrované pod rezortom školstva a tak by sme ich mali odovzdať samosprávam," vysvetlil nám prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč ešte pred rokovaním so zástupcom prednostu krajského úradu Milanom Ambrózom. Spoločne mali rozhodnúť, aký postup zvolia. Krajský úrad totiž tento rok dostal len 50 percent plánovaných investičných zdrojov, a tak stavby ani nemôže ďalej financovať.
V okrese Prešov ide najmä o Základnú umeleckú školu na Baštovej ulici, pavilón ZŠ na Ulici 17. novembra a na vidieku ide o novú deväťročenku v Kendiciach, splachovacie WC vo Fričovciach a plynofikáciu školy v Tulčíku. Pochopiteľne, zaujímal nás záver, veď podľa našich informácií dodávatelia stavieb, ktorí prešli výberovým konaním, očakávajú, že za výkon dostanú zaplatené. Zaujíma ich teda, kto im uhradí faktúry. Ani teraz totiž nie sú všetky uhradené za práce vykonané v prvom polroku.
"Podľa smernice ministerstva financií bola do 30. júna fakturácia záväzkom štátu. Od 1. 7. sa zriaďovateľmi škôl stávajú samosprávy a odstúpime im aj rozostavané stavby s celou dokumentáciou. Financovanie by sa malo realizovať cez ministerstvo financií priamo na obce. Vychádzali sme z faktu, že rozostavané stavby sú registrované ako školské objekty," povedal nám prednosta M. Benč po skončení rokovania.
Zdá sa, že je to logické a jednoduché riešenie. Na druhej strane aj doteraz neuhradené faktúry od dodávateľov budú prichádzať už samosprávam. Tie však zároveň s nimi nedostanú na svoje účty prostriedky. O úhradu budú musieť žiadať ministerstvo školstva, to ich podrobí štandardnému postupu preverovania a finančné toky sa s najväčšou pravdepodobnosťou ešte viac spomalia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.