otvorili šijaciu dielňu pre 20 rómskych žien, sme kritizovali Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity, že ho nepodporil. V okrese Svidník sa pritom do jeho podpory aktívne zapojili okresný úrad, úrad práce, samospráva, Regionálna rozvojová agentúra a odevné učilište. Využili sme preto prítomnosť splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Kláry Orgovánovej v Prešove a opýtali sme sa jej na príčiny postoja jej úradu k tomuto projektu. Tým viac, že projekt pomáha vytvárať priaznivejší obraz v spoločnosti o Rómoch.
"Je to iba jeden z mnohých projektov, v súvislosti s ktorými sa na nás obrátili so žiadosťou o podporu. Len v minulom roku sme mali viac ako 550 žiadostí. V žiadnom prípade kapitola, s ktorou môžem narábať - je to všeobecná pokladničná správa, v ktorej v minulom roku bolo 30 miliónov korún a teraz 50 miliónov - nemôže pokryť všetky potreby. Iba v minulom roku by bolo treba viac ako dve miliardy korún, ak by sme chceli každého uspokojiť. Máme vybudovaný systém rozhodovania o tom, koho podporiť a koho nie a poradný výbor, ktorý sa tým zaoberá. Tento projekt neodporučil podporiť, pretože existujú priority vlády schválené v apríli, ktoré predovšetkým sledujeme. Starostovi obce Ladomírová už v tomto zmysle od nás odišiel list," odpovedala K. Orgovánová. Spomínané priority vlády orientované na riešenie problematiky rómskych komunít sa zaoberajú skôr kultúrnymi a sociálnymi potrebami Rómov.
Od K. Orgovánovej sme sa dozvedeli, že s realizátormi projektu v Ladomírovej niekoľkokrát rokovala a uvažovala o využití rezervy z rozpočtovej kapitoly určenej pre jej úrad. V každom prípade finančné prostriedky mienila vyčleniť len takým spôsobom, aby pomohli samotným Rómom. Do úvahy prichádzalo financovanie rekvalifikačných kurzov, lenže to zabezpečil zo svojich prostriedkov Národný úrad práce. Realizátori žiadali príspevok na rekonštrukciu budovy, v ktorej je umiestnená šijacia dielňa, alebo na dokúpenie šijacích strojov. To sa však K. Orgovánovej nepozdávalo: "Títo ľudia budú zamestnaní na verejnoprospešných prácach jeden rok. Čo bude s nimi ďalej? Akým spôsobom budú potom využité rekonštruovaná budova s našou podporou a šijacie stroje?"
Základom odmietavého stanoviska Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómsku komunitu k projektu Romor je nedôvera v jeho pokračovanie aj po roku činnosti, preto K. Orgovánová ani nepripravovala materiál na zasadnutie vlády, na základe ktorého by na jeho pokračovanie mali byť uvoľnené financie. Zdá sa nám to zvláštne, pretože doposiaľ štát vynaložil značné čiastky na realizáciu projektov, na základe ktorých sa pre Rómov budovali domy odlišného štandardu či infraštruktúra. Projekt, ktorý by Rómom priniesol prácu, však medzi nimi nebol.
"Tými projektmi sa vyriešili niektoré ťažkosti Rómov možno v 30 obciach na Slovensku, ale ich základné problémy nie. Preto sme zmenili filozofiu činnosti a orientujeme sa na prípravu kádrov, ktoré potom vstúpia do riešenia týchto problémov," oponovala K. Orgovánová, ktorá si myslí, že jej úrad nie je prednostne na to, aby riešil predovšetkým otázku nezamestnanosti.
"Otázka nezamestnanosti je veľmi vážnou otázkou v tejto krajine. Ale ja ju nemôžem riešiť. Rómovia sú občania tejto krajiny ako všetci ostatní a sú riešení z pozície občana tejto krajiny. Ja k ním nepristupujem špecificky len preto, že sú to Rómovia, ale preto, že sú to sociálne odkázaní ľudia," vysvetľovala K. Orgovánová.
Realizátori projektu Romor však nemajú dvere na Úrade splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity zatvorené. K. Orgovánová sa pre náš denník vyjadrila, že po stabilizácii projektu by sa aj finančná pomoc mohla nájsť. Napríklad pre nákup materiálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.