veterinárnych a fytosanitárnych staníc. Pripravujú sa na cestnom hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom a na železničnom v Čiernej nad Tisou a Maťovciach.
V týchto dňoch je na východe republiky skupina expertov Európskej únie, ktorú tvoria talianski odborníci, aby v rámci koordinačného programu zosúladili spoluprácu pracovníkov colnej a pasovej služby s veterinármi pri kontrole obehu poľnohospodárskych výrobkov a potravín. Ide o komodity, ktoré patria do kapitoly 7 - Poľnohospodárstvo, voľného pohybu tovaru, v rámci prístupového procesu Slovenskej republiky do Európskej únie.
Za slovenskú stranu sa na realizácii programu zúčastňujú Anton Dostál, pracovník odboru živočíšnych komodít Ministerstva pôdohospodárstva SR a zástupca Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Peter Jaňuk.
"Štátna hranica Slovenska s Ukrajinou sa už v blízkej budúcnosti stane najvýchodnejšou "schengenskou" hranicou a vo Vyšnom Nemeckom sa bude vykonávať hraničná veterinárna kontrola v súlade s požiadavkami Európskej únie od 1. januára 2003. Systém ANIMO je tu uplatňovaný už od januára tohoto roka. Najdôležitejšou otázkou pri uplatňovaní noriem EÚ je spolupráca všetkých zložiek, ktoré pôsobia na hraničných priechodoch. Práve na túto oblasť je zameraný program expertov EÚ," povedal nám jeden z účastníkov tohoto programu, hlavný inšpektor hygieny potravín a potravinárskeho dozoru Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Michalovciach MVDr. Ján Hromaník.
Pre Vyšné Nemecké sú vyčlenené finančné prostriedky v rámci Projektu Phare 2002 vo výške 100 tisíc eúr, ktoré sa preinvestujú, vrátane prístrojového a technického vybavenia, ešte v tomto roku. Pre železničný hraničný priechod Čierna nad Tisou a Maťovce je vyčlenených 105-tisíc eúr. Aj tieto financie budú investované do prístrojového a technického vybavenia v roku 2002.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.