režisér Emil Spišák, ktorý získal ich dôveru v tajných voľbách. Zmenu ústredného riaditeľa STV a následne aj šéfov regionálnych štúdií očakávajú niekoľko mesiacov po voľbách.
Výzvu Asociácie slovenských audiovizuálnych režisérov a ďalších tvorivých pracovníkov STV Košice zatiaľ podpísalo 35 z celkového počtu okolo 60 tvorivých pracovníkov tohto štúdia. Agentúru SITA o tom informoval predseda ASAR a iniciátor výzvy Dušan Davidov.
"Skúsenosť za posledných 12 rokov nás utvrdzuje v tom, že obsadenie najvyšších postov vo verejnoprávnej televízii politickými nominantmi nie je cestou z mimoriadne zlej situácie v akej sa STV nachádza," uvádza sa vo vyhlásení signatárov výzvy.
Podľa D. Davidova by takéto funkcie mali zastávať profesionáli a pri menovaní riaditeľa by sa mal brať ohľad na názor dlhoročných pracovníkov STV. Uviedol tiež, že ich snahou nie je diktovať víťazom volieb, ale ponúknuť človeka, ktorý má podporu a dôveru tvorivých pracovníkov televízneho štúdia v Košiciach.
Stanovisko k tomuto vyhláseniu nám poslal referent pre styk s verejnosťou STV Košice Mgr. Ján Dianiška:
Rešpektujúc názor členov košickej pobočky Asociácie Slovenských audiovizuálnych režisérov a tvorivých pracovníkov STV Košice, chcem niektoré fakty, uvedené v ich Vyhlásení... poskytnutom slovenským médiám vo štvrtok 18.7.2002, uviesť na správnu mieru: V pondelok prvého júla tohto roku v košickom štúdiu STV pod hlavičkou ASAR skutočne zasadalo 12 ľudí, ktorí si v tajných voľbách zvolili nového riaditeľa. Voľby boli naozaj tajné, pretože väčšina zamestnancov TŠ Košice o nich vôbec nevedela. Väčšina zamestnancov ani doteraz nevie, podľa akých kritérií sa riadil výber kandidátov. Nikto nepostrehol, kedy a komu mali predložiť svoje riaditeľské návrhy na spôsob, ako zlepšiť súčasné postavenie štúdia. Nie je jasný ani dôvod vzniku tejto iniciatívy, pretože post riaditeľa televízneho štúdia STV v Košiciach nie je zatiaľ uvoľnený. Pod vyhlásenie sa podľa jeho autora "doteraz podpísalo 35 z celkového počtu 60 tvorivých pracovníkov". Na tomto mieste chcem uviesť, že košické štúdio STV má v súčasnosti 240 zamestnancov a bolo by veľmi zložité rozdeliť ich na tvorivých a netvorivých. Ak sa vo vyhlásení uvádza, že celkový počet tvorivých pracovníkov je 60, zrejme počíta len tých, s ktorými spolupracuje jeho iniciátor. Tu mu chcem pripomenúť, že relácie, ktoré on, ako režisér externista pripravuje, predstavujú v produkcii košického televízneho štúdia len nepatrnú časť. Verím však, že mi dá za pravdu, keď uvediem, že pri tvorbe každého televízneho diela okrem tzv. umeleckých profesií ako napr. režisér, kameraman, strihač, zvukár či redaktor, určitou mierou tvorivosti prispievajú aj osvetľovači, technici a organizační pracovníci. V súčasnej veľmi zlej ekonomickej situácii, v ktorej sa štúdio nachádza nie vlastným zavinením, musia mať veľmi veľkú mieru tvorivosti dokonca aj pracovníci ekonomických zložiek televízneho štúdia.
Za racionálne však možno označiť jadro výzvy, že "obsadzovanie najvyšších postov vo verejnoprávnej televízii politickými nominantami nie je dobrou cestou z mimoriadne zlej situácie v akej sa STV nachádza..." To je svätá pravda. Len mňa osobne zaráža, že signatári na to prišli až v týchto predvolebných dňoch. Ani jeden z nich sa neozval počas predošlých štyroch rokoch, kedy sa pripravoval návrh nového zákona o Slovenskej televízii, ktorý mal vyriešiť aj ďalšie zvrátenosti prevládajúce v činnosti, štruktúre a inštitucionálnych vzťahoch verejnoprávnej televízie na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.