rozhovore pre austrálsku rozhlasovú stanicu ABC povedal, že Canberra sa bude zaoberať žiadosťou Washingtonu o pomoc pri zásahu voči Iraku, keď ju dostane.
Kuvajt by pristúpil na americký útok na Irak, iba ak by sa uskutočnil pod záštitou OSN. Vyplýva to z vyjadrenia ministra obrany Džábira al-Hamáda as-Sabáha, ktoré včera citovala kuvajtská tlač. Kuvajt predtým verejne vyhlásil, že USA nebudú môcť začať z jeho územia prípadný útok na Irak.
Proti akémukoľvek útoku na Irak sa v stredu vyslovili aj dvaja americkí spojenci, Spojené arabské emiráty (SAE) a Jordánsko. Informovala o tom oficiálna tlačová agentúra SAE v správe o návšteve jordánskeho kráľa Abdalláha II. v Abú Zabí. Obe krajiny sa zhodli na tom, že takýto útok by ohrozil bezpečnosť na ropu bohatého Perzského zálivu. USA zaradili Irak do "osy zla", ktorá podporuje terorizmus a vyvíja zbrane hromadného ničenia a prezident USA George W. Bush minulý týždeň povedal, že využije všetky dostupné prostriedky na zosadenie irackého prezidenta Saddáma Husajna. Irak, ktorý má po Saudskej Arábii druhé najväčšie ropné zásoby na svete, opakovane americké obvinenia odmietol.
Od skončenia vojny v Perzskom zálive, počas ktorej Irak obsadil Kuvajt, sa v Kuvajte nachádzajú americké vojenské lietadlá a asi 10 000 vojakov, ktorí dohliadajú na dodržiavanie bezletovej zóny nad južným Irakom.
Autor: Sydney/Kuvajt/Abú Zabí/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.