Všetky sledované zariadenia spĺňajú povinné hygienické normy. Rozbory vôd robia hygienici každé dva týždne a práve včera vyhodnotili najaktuálnejšie výsledky.
"Hygienické rozbory vody robíme zo všetkých kúpalísk a zo štyroch nádrží. Z Jazera, Bukovca, Čane a Ružína. Jediná nevhodná vodná nádrž na kúpanie je Čaňa, ale to je dlhoročný problém. Ostatné zatiaľ spĺňajú všetky predpísané hygienické normy," informovala nás Mgr. Marcela Ferencová zo Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach.
Ako uviedla, len čo by boli vzorky zlé, začali by konať v zmysle platných vyhlášok. Vodu by vyhlásili za hygienicky nevyhovujúcu, čiže nevhodnú na kúpanie. "Vodu už hodnotíme podľa novej vyhlášky ministerstva zdravotníctva číslo 30/2002, o požiadavkách na vodu na kúpanie. Sú to už nové normy, vychádzajúce z predpisov Európskej únie a zosúladili sme ich po trojročnom monitoringu. Konkrétne robíme mikrobiologické, biologické, fyzikálne a chemické rozbory."
Nebezpečenstvo rôznych kožných chorôb môže hroziť na vodných plochách, ktoré nie sú hygienikmi kontrolované. "Okrem Čane, kde je už dlhodobo zákaz kúpania z hygienických dôvodov, je nevhodná i Geča. Kvôli tomu, že ide o banské dielo - štrkovisko. V týchto vodách sa kúpete len na vlastné riziko," dodala M. Ferencová.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.