Realizátorom je holandská firma Interaction in Health, pričom pracovnú skupinu tvoria piati holandskí a štyria slovenskí odborníci. Ide o dvojročný projekt, ktorý je financovaný holandskou vládou v rámci programu predvstupovej pomoci MATRA. Pracovný tím si stanovil konkrétne ciele. Spustiť aktivity na podporu práv pacienta prostredníctvom informačnej web stránky, seminárov a komunitného vzdelávania. Ďalej sériu pilotných projektov v konkrétnych zariadeniach na odskúšanie podporných aktivít v praxi a napokon vytvorenie štruktúry centier pre poradenstvo v oblasti práv pacientov.
Ako nás včera informoval predseda komisie zdravotníctva Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Peter Bizovský, realizátori projektu ich požiadali o spoluprácu v rámci regiónu. "Prostredníctvom okresných štátnych lekárov budeme informovať všetky zdravotnícke zariadenia aj ambulancie o holandskom projekte a ponúkneme im možnosť zapojiť sa do realizácie na báze dobrovoľnosti. Zatiaľ kladne reagovali riaditelia nemocníc v Levoči a Humennom," uviedol včera P. Bizovský (na snímke).
Pripomíname, že projekt nadväzuje na Chartu práv pacienta v Slovenskej republike, ktorú prijala vláda SR vlani v apríli. Hoci práva pacientov sú zakotvené vo viacerých zákonoch, ktoré boli novelizované, charta je výberom desiatich najdôležitejších článkov a má občanovi uľahčiť orientáciu v základných právach v oblasti zdravotníctva. Faktom však je, a prieskumy to potvrdili, že občania svoje práva nepoznajú, alebo sa ani nesnažia uplatniť ich v reálnom živote. Napokon, nie je žiadnym tajomstvom, že niektorí sú vďační za primerané ošetrenie či dostupnosť k liekom, iní rozhorčení nad údajnou ľahostajnosťou voči individuálnym problémom, ale svorne mlčia.
"Pracovná skupina sa bude s odborníkmi aj dobrovoľníkmi usilovať dostať pilotný projekt a chartu práv pacientov do povedomia spoločnosti. V súčasnosti nie je jednoduché starať sa o práva pacientov, keď je zdravotníctvo dlhodobo finančne poddimenzované, keď sa nemocnice topia v dlhoch. Na jednej strane sa má občan starať o svoje zdravie, ale spoločnosť má vytvoriť podmienky na adekvátnu zdravotnícku starostlivosť. Práva sa však netýkajú len pacientov, ale aj lekárov a zdravotníckeho personálu," poznamenal.
V súčasnej kritickej situácii v rezorte zdravotníctva môžu odborné aj laické diskusie splniť nielen úlohu osvety, ale aj postaviť vzťah pacienta a lekára na inú rovinu spolupráce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.