opice s pomaľovanou tvárou klauna a bystré elegantné guerezy. Guerezy sú štíhle, dlhonohé, pre dlhú hebkú srsť ich nazývajú aj hodvábne opice, a pre cennú kožušinu ich ľudia prenasledujú. Patria sem stredne veľké druhy ich hmotnosť sa pohybuje okolo 10 12 kg.
Guerezy trávia takmer celý život v korunách stromov, obratne sa šplhajú a preskakujú medzi vetvami až na vzdialenosť 20 metrov. Na zemi sú však nemotorné. Kŕmia sa prevažne mladým lístím. Na ťažko stráviteľnú potravu sa prispôsobili úpravou žalúdka, ktorý je podobný zloženému žalúdku prežúvavcov. Niekedy ich postihujú tráviace obtiaže. Guereza červená objavila, že proti boleniu brucha pomáha drevené uhlie. Uhlie nachádzajú po lesných požiaroch alebo sa za ním vydávajú k ľudským sídlam, kde sa prehrabujú v pahrebách a vyberajú ohorené drevo.
Guerezy žijú v malých skupinkách. Na stromoch sú bezpečné pred šelmami, ohrozujú ich však šimpanzy. O tých zvyčajne predpokladáme, že sú mierumilovné tvory a kŕmia sa len banánmi a inými plodmi. V skutočnosti sú šimpanzy všežravé, zbierajú chrobač, lovia drobné stavovce a dokonca organizujú spoločné poľovačky na mladé antilopy a opice. S mačiakmi však guerezy spolunažívajú priateľsky a navzájom sa upozorňujú na nebezpečenstvo. Svoje teritórium označujú vreskotom, počuteľným na vzdialenosť dvoch kilometrov.
Najkrajšia guereza, podľa niektorých názorov najkrajšia opica vôbec, je guereza bielochvostá. Vyznačuje sa dlhým bohato osrsteným chvostom, ktorý jej pri skokoch slúži ako kormidlo a čiastočne i ako padák. Je lesklo čierna, len bokombrady, bradu a chvost má biele. Z pliec jej splýva pláštenka dlhých chlpov. Žije v horských oblastiach od Senegalu až po Etiópiu a Tanzániu.
Čiernobiela je tiež guereza západná, chýba jej však pláštenka a huňatý chvosť. Rozšírená je v oblasti Kamerunu a Konga (Zaire). Guereza bielobradá má bielu iba bradu, jej areál tvorí Zlaté pobrežie v Guinejsokm zálive. Guereza pláštiková je sivočierna, líca a lopatky má biele. Obýva mangrové lesy východnej Afriky. Uhľovočierna guereza satanská pripomína karikatúru zachmúreného čertíka. Patrí k západoafrickej faune. na východe Afriky je vo viacerých rasách rozšírená guereza červená. Najčastejšie býva celá červená, len s tmavou čiapočkou, pripomínajúcou baretku na hlave. Donedávna bola považovaná za ohrozenú, v posledných rokoch však jej početnosť narastá. Na ostrove Zanzibar žije rasa prevažne biela, len cez chrbát s pásom červenej srsti. Predpokladalo sa, že táto rasa čoskoro vyhynie, neočakávane však vytvorila silnú populáciu. Východoafrickým druhom je i guereza zelená; je najmenšia z príbuzných, meria iba 50 cm.
V zajatí sú guerezy pomerne náročné na opateru a zle sa rozmnožujú. Na Slovensku ich chovajú v ZOO Bojnice, kde nedávno zriadili rozsiahly moderný pavilón pre opice. V Čechách vystavuje guerezy safari ZOO Dvůr Králové, známe bohatými exponátmi africkej fauny. Darí sa im aj odchov guerez.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.