Štefánika ako bádateľa je pre väčšinu z nás neznáma. Pokúsime sa vám priblížiť málo známe obdobie z jeho života od roku 1910 do roku 1915, keď sa Štefánik venoval meteorológii.
V období od roku 1905 do roku 1908 bol zamestnaný v astronomickom observatóriu v Meudone v Paríži. Od roku 1906 do roku 1909 Štefánik venoval svoju pozornosť letectvu. Podarilo sa mu zúčastniť na letoch vojenského leteckého oddielu v Issy lex Moulineaux v Paríži. Postrehol slabiny letectva a práve tie ho iniciovali na výskum poveternostných podmienok na let. Ďalej sa orientoval na výskum mechanického stabilizátora, ktorý by pomáhal ovládať stroj pri veternom počasí.
Štefánik mal veľký záujem o meteorológiu, čo dokazuje jeho pobyt v observatóriu pre dynamický proces v Trappes. Toto svetoznáme observatórium založil významný francúzsky meteorológ Léon Paul Teiserenc de Bort v roku 1896. Ďalším zanieteným vedcom v tejto sfére bol Richard Assmann. Obaja nezávisle od seba dospeli v roku 1902 k názoru, že teplota v atmosfére klesá iba do výšky 10 kilometrov a potom je niekoľko kilometrov konštantná. Táto vrstva dostala odborný názov- izotermická vrstva, dnes sa používa výraz tropopauza.
Neskôr pobudol dlhšie na observatóriu Les Bosses, kde robil meteorologické pozorovania a skúmal vznik krúpov a cyklónu. Skúmal stratifikáciu troposféry v Alpách, venoval sa aj horskej meteorológii. Do južného Alžírska odišiel v roku 1909. V rokoch 1910 až 1911 bol vyslaný do francúzskej Oceánie, kde pozoroval Halleyho kométu.Na ostrove Vavau v súostroví Tonga pozoroval zatmenie slnka.
Svoje výdavky hradil sám, bez nároku na honorár. Podarilo sa mu zorganizovať na ostrovoch francúzskej Oceánie jednotnú kompletnú meteorologickú službu. Miestny personál zaškolil a pripravil klimatologické mapy. Vybudoval meteorologickú stanicu v Papeete. Stanica bola vybavená ortuťovými barometrami, maximálnymi a minimálnymi teplomermi a zapisujúcimi prístrojmi od firmy Richard. Pomohol postaviť sieť ďalších meteoroligických staníc aj na iných ostrovoch.
Od francúzskeho ministra národnej osvety dostal v roku 1913 poverenie na preskúmanie astronomického observátoria v Quite. Pre Francúzsko sa mal zasadiť o koncesiu na bezdrôtovú telegrafiu na Galapágoch. V Ekvádore v priebehu roku 1914 zabezpečil pravidelnú meteorologickú službu a navrhol medzinárodnú spoluprácu observatórií. V auguste roku 1914 bol Štefánik v Maroku, kde robil meteorologické pozorovania astroklimatického charakteru.
Po ukončení kurzu vojenskej leteckej školy 15. mája 1915 začal svoju frontovú činnosť ako podporučík v eskadrile Maurice Farman 54. Na front doviezol meteorologické prístroje vo veľmi krátkom čase. Zárodkom francúzskej meteorologickej služby sa stala prvá stanica, ktorú založil Štefánik. Po ukončení svojich povinností posielal meteorologické správy a predpovede počasia pre generála Focha. Generál sa rozhodol poslať Štefánika do hlavného stanu.
Navrhol vrchnému veliteľovi organizáciu vojenskej meteorologickej služby na celom francúzskom fronte. Štefánik v tomto období skúšal palubné meteorologické prístroje pri letoch v rôznych výškach. Jeho činnosť kladne hodnotilo aj Buereau Central Métérologique.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.