Soňa MAKAROVÁ & Juraj CARÁNEK
Sme veľmi radi, že seriál o kvalite vzduchu v domácnosti vzbudil veľký záujem medzi čitateľmi. Viaceré reakcie svedčia, že sa touto myšlienkou intenzívne zaoberáte a mnohí z vás sa, podľa možností, staráte o kvalitu vzduchu. Radi by sme zareagovali na niektoré vaše skúsenosti, s ktorými ste sa podelili. Viacerí z vás sa dotkli problému vlhkosti v domácnosti, a preto by sme radi pridali ešte niekoľko poznámok k tejto téme.
Vlhkosť v domácnosti priamo vplýva na šírenie viacerých škodlivých až nebezpečných častíc, predovšetkým plesní. Preto je dôležité, hlavne v rodinách s alergikmi, pravidelne kontrolovať vlhkosť prostredia. Samozrejme klíma v domácnosti je značne ovplyvnená stavom vlhkosti vonku, viaceré úpravy a činnosti však môžu domáce prostredie ešte viac znehodnotiť.
Optimálna vlhkosť v domácnosti by sa mala pohybovať medzi 45 55%. Je možné ju jednoducho merať vlhkomerom. Okrem vlhkosti je dôležité sledovať aj teplotu v domácnosti. Maximálna teplota by mala dosahovať 21°C. Viacero zdrojov ako ideálnu teplotu pre obmedzenie šírenia nebezpečných častíc ako baktérií, roztočov a plesní uvádza teplotu 18°C. Súvislosť medzi vlhkosťou a teplotou ovzdušia je obzvlášť dôležité sledovať počas zimných mesiacov, kedy je vlhkosť najnižšia a citliví ľudia musia zvlhčovať priestory domácnosti. Vyššia vlhkosť však vytvára lepšie podmienky pre život roztočov. Treba sa preto vyvarovať dlhodobému prevlhčeniu miestnosti a pri používaní zvlhčovačov kontrolovať vlhkosť vlhkomerom.
Ak používate zvlhčovač, priebežne kontrolujte vlhkosť v miestnosti. Vodné nádrže a papierové filtre tzv. studených odparovačov bývajú veľmi často výdatným zdrojom plesní, ktoré navyše neustále rozptyľujú do okolia. Preto sa pri výbere zvlhčovača rozhodnite radšej pre parný, ktorého prevádzka je hygienickejšia. Ak už máte studenovzdušný zvlhčovač, zvýšenú pozornosť venujte jeho údržbe.
Ideálnym riešením kvality vzduchu je čistička, tiež nazývaná práčka vzduchu, užitočná pre prečistenie vzduchu od poletujúcich spór plesní, výlučkov roztočov a ďalších nebezpečných častíc. Čistička nemení vlhkosť vzduchu, a preto je pre ľudí, ktorí sú alergickí na plesne vhodnejšia. Pri výbere čističky by sa mal spotrebiteľ orientovať podľa spotreby elektrickej energie, účinnosti filtrácie a hlučnosti. Pre zdravšie vnútorné prostredie je optimálne, aby čistička pracovala nepretržite. Spotreba energie musí byť z toho dôvodu nízka, aby príliš nezaťažovala rodinný rozpočet. Systém filtrácie pri čističkách je rôzny a okrem kvality "prania" vzduchu ovplyvňuje aj hlučnosť spotrebiča. Čističky Electrolux pracujú na princípe elektrostatického papierového filtra, vďaka čomu dosahujú pri najnižšom výkone hlučnosť len 31 dB (A), čo je hluk ľudským uchom takmer nerozoznateľný.
Na vlhkosť i v domácnosti vplývajú okrem vonkajšej vlhkosti aj ďalšie faktory. Položte si otázku, či svojimi návykmi nevytvárate vo vašej domácnosti ideálne podmienky na šírenie baktérií, roztočov i plesní.
V bytoch s plastovými oknami je prúdenie vzduchu minimálne, preto dochádza k zvyšovaniu vlhkosti a následne rastu plesní. Je dôležité často vetrať a utierať kondenzovanú vodu z okien a parapetov.
Po sprchovaní stúpa v byte vlhkosť (čo sa prejaví kondenzáciou vody na oknách a zrkadlách), preto treba byt vyvetrať. V kúpeľni používajte ventilátor a po kúpeli vždy dobre vyvetrajte. Kachličky, vodovodné batérie, umývadlo a vaňu starostlivo vyčistite čistiacim prostriedkom a tvrdou špongiou. Vypranú bielizeň hneď vyveste, predídete tak jej zapareniu a narastaniu vlhkosti prostredia.
V rodinných domoch sa tiež neodporúča spávať v prízemných izbách, kde je zvyčajne oveľa vyššia vlhkosť, a teda aj viac roztočov.
V kuchyni počas varenia používajte digestor na odvedenie pary a vetrajte.
Oblečenie a topánky nikdy neodkladajte do skrine nedostatočne usušené. Plesne ľahko narastajú na drevenom nábytku pristavenom tesne k stene, ktorá je vlhká.
Hoci izbové rastliny nie sú najhlavnejším zdrojom plesní v domácnosti, je rozumnejšie ich počet zredukovať. Rastliny sa spolupodieľajú na zvyšovaní vlhkosti, čo sa dá na druhej strane využiť počas zimných mesiacov, kedy je nízka hladina vlhkosti v ovzduší.
Toľko o vlhkosti v domácnosti. Teraz je rad na vás, vážení čitatelia. Napíšte nám ako si zvlhčujete obývacie priestory a naopak odstraňujete vlhkosť vzduchu u vás doma, čo robíte proti roztočom a plesniam, najmä ak máte alergika alebo dieťa v prvom roku života (u tohto sa môžu objaviť alergické reakcie) atď. Podeľte sa o skúsenosti s našimi čitateľmi. Vaše listy, tak ako doposiaľ, uverejníme a všetky zaradíme po skončení tohto seriálu o kvalite vzduchu v domácnosti do žrebovania o lákavú cenu. Je v ňom hĺbkový vysávač OXYGEN, ktorý venuje spoločnosť Electrolux Domáce spotrebiče SK. Píšte na adresu: Redakcia Korzár, príloha Víkend, B. Němcovej 32, 042 62 Košice, obálku označte heslom Za zdravší domov. Tešíme sa na vaše listy.
Odpovedzte na kontrolnú otázku: Na čo vplýva vlhkosť v domácnosti?
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.