rybacím perkeltom, nefalšovaným tokáňom, paprikášom s haluškami, bravčovým guľášom, segedínskou kapustou a - ako inak - aj dokonalým halászlé. Za kuchára sa totiž vyučil v Budapešti. Hneď po skončení školy pracoval v Piroška Čárde, neskôr v reštaurácii Zoldfa v hlavnom meste Maďarska, až kým ho osud nezavial na Slovensko. Už viac ako 25 rokov pripravuje tie najvyberanejšie špeciality pre našich, ale aj zahraničných labužníkov. Jeho voňavé dielka mohli ochutnať návštevníci Rybárskeho cechu a dnes všetci, ktorí zavítajú do hotela Devín v Bratislave. A tých veru nie je málo. Dobrý chýr sa totiž šíri rýchlo a verejnosti neuniklo, že vlani bol tento hotel ocenený titulom, ktorý každoročne udeľuje Slovenský zväz hotelov a reštaurácií Hotel roka 2001. A čo si budeme hovoriť, zásluhu na tom má aj skvelá kuchyňa, ktorú vedie Gyula Baranyai. Hoci je jeho srdcu najbližšia maďarská kuchyňa, jedálny lístok hotelovej reštaurácie je zostavený tak, aby si na svoje prišla kosmopolitná klientela, ktorú hotel má. Nechýbajú v ňom špeciality francúzskej kuchyne, ale ani rýdzo slovenské pochúťky, či gastronomické tajomstvá medzinárodných kuchýň.
Zaujímavá je nielen súčasnosť, ale aj história tohoto hotela. Projekt naň vypracoval kolektív autorov, ktorý viedol jeden z najvýznamnejších architektov Emil Belleš. Otvorili ho v roku 1954 a patril medzi prvé hotely, ktoré boli postavené po 2. svetovej vojne. Návštevník sa tu môže potešiť aj pohľadom na vzácne diela známeho slovenského autora Janka Alexyho, pokochať sa originálom maliarky Márie Medveckej, či figurálnymi kompozíciami v technike leptaného skla od Ctibora Belana. Svoje meno dostal hotel podľa hradu Devín, ktorého zrúcaniny sa dnes vypínajú nad sútokom Dunaja a Moravy. Poetický názov Dievčí hrad (Devín pochádza z mena Dovina čiže dievča) učaril aj jeho tvorcom, a tak bolo rozhodnuté.
Klasický exkluzívny hotel, ktorý osloví každého, kto zavíta do našej Krásavice na Dunaji, je teda miestom, kde sa tvorivosti darí. Zelenú tu majú všetky dobré nápady a -samozrejme- aj originálne receptúry majstra kuchára Gyulu Baranyaiho, z ktorých sme niekoľko vybrali aj pre čitateľov Víkendu.
Bravčová panenka Devín
Suroviny: 400 g bravčovej panenky, 200 g husacej pečene, 150 g jabĺk, olivy, olivový, olej, soľ, mleté korenie, biele víno, brandy
Postup: Husaciu pečeň nakrájame na plátky a pokvapkáme troškou brandy. Bravčovú panenku tiež nakrájame a sprudka opečieme na rozohriatom oleji. Mäsko nezabudneme potrieť soľou a mletým korením z oboch strán. Do výpeku vložíme plátky pečene a tiež ich sprudka opečieme. Potom vrátime mäsko, podlejeme bielym vínom, pridáme olivy, na plátky nakrájané jablká a všetko spolu dusíme. Servírujeme tak, že naspodok uložíme mäsko, potom plátok jabĺčka, naňho husaciu pečeň a olivu. Výbornou prílohou sú varené zemiaky.
Babylonský veniec
Suroviny: 400 g bravčovej panenskej, 400 g hovädzej sviečkovice, 100 g oravskej slaniny, 2 strúčiky cesnaku, kečup, med, 2 dl vývaru (z kocky), 120 g čerstvých šampiňónov, 80 g sterilizovanej kapie, bazalka, viazanička petržlenovej vňate, mleté čierne korenie, korenie badyán, olej
Postup: Mäso a slaninu pokrájame na dlhé pásiky, upletieme veniec a opečieme ho zo všetkých strán na rozpálenom oleji. Pridáme vývar a podusíme do mäkka. Veniec vyberieme a odložíme na teplé miesto. Vo výpeku podusíme pokrájané šampiňóny a kapiu. Pridáme koreniny, kečup, med, prelisovaný cesnak a dochutíme soľou. Udusenú zmes dáme na tanier, na zmes položíme mäsový veniec a ozdobíme bazalkou alebo petržlenovou vňaťou.
Terina z husacej pečene
Suroviny: 600 g husacej pečene, soľ, mleté čierne korenie, 0,5 l mlieka, 0,5 dl brandy, 1 dl červeného suchého vína, šalát na ozdobu, 4 polovičky broskyne, 50 g brusnicového kompótu, 1 dl vývaru (z kocky)
Postup: Husaciu pečeň dáme na 24 hodín do studeného mlieka, aby nebola krvavá. Na druhý deň pečeň odblaníme, pokrájame na plátky a vyberieme žilky. Pečeň osolíme, okoreníme, pridáme brandy, dáme do formy (napríklad na srnčí chrbát), dobre stlačíme, prikryjeme alobalom a pečieme v rúre pri teplote 145° C asi 45 minút. Upečenú terinu riadne zatlačíme. Vychladnutú pečeň krájame na rezy a podávame obloženú šalátom, broskyňou, brusnicovým kompótom a poliatou omáčkou.
Omáčka: Do vývaru pridáme víno, povaríme a ochutíme. Omáčku môžeme zahustiť malou lyžičkou maizeny.
Karamelový krém so šľahačkou
Suroviny: 3 dl mlieka, 3 vajcia, 60 g cukru, 1 vanilkový cukor, 60 g kryštálového cukru na karamel, 120 g šľahačkovej smotany, 80 g čerstvých jahôd
Postup: Z cukru, mlieka, vajec a vanilkového cukru pripravíme krém. Z kryštálového cukru si pripravíme karamel, nalejeme ho do 4 formičiek, na karamel nalejeme krém a varíme vo vodnom kúpeli asi 30 minút. Necháme vychladnúť a potom vyklopíme na tanier. Ozdobíme šľahačkou a jahodami.
Autor: Jarmila UUHRÍKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.