smútok. V každom prípade je smiech uvoľnením, vybitím, odreagovaním.
Psychológovia zistili, že smiech je zložka, ktorá výrazne ovplyvňuje zdravie každého z nás. V tejto súvislosti navrhli, aby každé noviny a časopisy mali pravidelnú rubriku humoru (Korzár ju má), aby sa rozhlasové vysielanie zaoberalo prácami humoristov a by ľudia mohli denne najmenej tridsať minút na televíznej obrazovke sledovať program s vtipnými scénkami. Tvrdia, že človek by sa mal smiať denne aspoň desať minút. Jeho spánok je potom pokojnejší a cez deň budú jeho rozhodovania sviežejšie a energickejšie.
A čo, keď sme v strese? Aj tu existuje odporúčanie - zasmejme sa! Keď sme totiž v stresovej situácii, máme v podstate tri možnosti:
nebrať stres vážne
utiecť zo situácie
čeliť situácii, zasmiať sa jej
Prvé dve možnosti spravidla nie sú príliš reálne. Ako jediné rozumné východisko preto zostáva tretia. Pri tejto možnosti sa snažíme vyrovnať so situáciou, hľadáme pozitívne východisko, ako prekonať problém a zasmiať sa mu. Lebo ten, kto dokáže prekonať určitú prekážku, stáva sa silnejším.
Stresovú situáciu ľahšie prekonáme, keď sa nám podarí nájsť na nej niečo smiešne, komické. Napríklad, predstavte si toho, kto na vás útočí, povedzme - v nočnej košeli. Alebo sa na celú situáciu pozriete z okamihu o 10 rokov neskôr.
Samozrejme prekonávanie stresu je vecou oveľa zložitejšou. Zostáva však faktom, že smiech je jedným z najúčinnejších protistresových prostriedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.