mojej smrti pripadne byt automaticky vnukovi, pretože so mnou býva, alebo bude mať nejaký nárok i jeho matka, ktorá je mojou dcérou.
Zn.: Kto bude dediť?
Odpoveď: Keď sa stanete vlastníkom bytu vkladom vlastníctva do katastra nehnuteľností, môžete s ním disponovať voľne, podľa vlastnej úvahy, teda môžete napr. byt previesť darovacou zmluvou na svojho vnuka. V prípade vašej smrti by totiž dedičkou zo zákona bola vaša dcéra a stala by sa vlastníčkou bytu ona. Pokiaľ by ste zriadili závet v prospech vnuka, mohla by vaša dcéra závet napadnúť, pretože ona je zo zákona neopomenuteľným dedičom. Nededila by len v prípade, keby ste ju vydedili, ale otázka vydedenia by bola asi zložitá, pretože zrejme tento postup voliť nechcete a sotva, aj keby ste ju vydediť chceli, sotva máte k tomu relevantné zákonné dôvody. Do úvahy by prichádzal postup, ktorým by ste ešte pred prevodom bytu do vášho vlastníctva previedli na vnuka členské práva a povinnosti v bytovom družstve. Váš vnuk by sa tak stal členom družstva s právom nájmu a s právom odkúpiť byt do vlastníctva. Aby ste si zaistili právo bývania v tomto byte i v čase, keď vlastníkom bytu bude vnuk, môžete s ním uzavrieť zmluvu o vecnom bremene trvalého bývania v byte pre vás až do vašej smrti. Zvoľte si teda, ktorý postup sa vám bude zdať najvhodnejší.
Otázka: Po rozvode manželstva som platil na dcéru výživné. Dcéra teraz ukončila strednú školu, ale nedosiahla ešte plnoletosť. Chcel by som preto vedieť, ako je to s výživným, či som povinný platiť až do 18 roku veku dieťaťa, alebo ukončením školy moja vyživovacia povinnosť automaticky zanikne.
Zn.: Musím ešte platiť?
Odpoveď: Vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá dovtedy, pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Okolnosť, že dieťa dosiahlo plnoletosť, nemá z hľadiska trvania vyživovacej povinnosti význam. Môže sa preto stať, že povinnosť platiť výživné zanikne už v čase, keď dieťa ešte nedovŕši 18 rok, a naopak, výživné sa musí platiť aj na dieťa, ktoré po nadobudnutí plnoletosti študuje na vysokej škole. Predpokladom však, samozrejme je, že sa štúdiu náležito venuje, skladá predpísané skúšky včas a plní si ostatné povinnosti študenta VŠ.
Vyživovacia povinnosť otca k dieťaťu, zverenému po rozvode matke, nezanikne automaticky, hneď, len čo dieťa zmaturuje, alebo získa výučný list. Zánik nastáva len vtedy, ak dieťa je už natoľko všestranne telesne a duševne rozvinutou osobnosťou so zreteľom na jeho vlohy, záujmy a vôľu rodičov, že dokáže už vlastnou prácou zabezpečiť svoju obživu. Či je to tak, toto skúma súd podľa okolností konkrétneho prípadu v konaní o zrušenie vyživovacej povinnosti, ktoré sa začína spravidla na návrh povinného rodiča.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.