predsa má svoje vlastné špecifiká.
"Za uplynulých 14 dní moje kombajny "prestáli" kvôli menším poruchám len asi dve tri hodinky. Počasie v Medzibodroží žatve praje a môžem konštatovať, že sme využili vyše 95 percent z celkového fondu pracovného času. Pšenica vydala od 4,7 do 4,8 tony, jačmeň 3,7 tony a repka olejnatá 2,4 tony z hektára," hovorí súkromne hospodáriaci roľník Jozef Priam zo Somotora.
Suchú slamu jeho kombajny hneď na poliach drvia, aby sa vytvorilo organické hnojivo na prípravu novej úrody. Nezabúdajú ani na podmietku, ktorú priamovci urobili hneď po kombajne.
Veľké sklamanie Jozefovi Priamovi priniesli výnosy hrachu. Biedny výsledok 1,3 1,5 tony z hektára pripisuje na vrub veľkému nepomeru zrážok a tepla v čase jeho kvitnutia.
Zhodnotenie úrody patrí medzi najrizikovejšie obdobie nielen družstevníkov, ale aj ich partnerov, súkromne hospodáriacich roľníkov.
"Za úrodu mi niektorí odberatelia platia oneskorene. Je to ako začarovaný kruh. Tohtoročná žatva prišla asi o 7 až 10 dní skôr ako zvyčajne. Obilie som predal skôr, ale peniaze nemám načas a preto meškám s výplatami pre svojich ľudí. Oveľa horšie to vyzerá, keď so skorým začiatkom žatvy neprídu skôr aj dotácie na novú úrodu. Z môjho pohľadu sú dotácie najdôležitejšie, pretože na tie mám pri splnení podmienok na ich vyplatenie nárok. A musím povedať, že sú to aj jediné financie, ktoré aj skutočne dostanem bez toho, aby som mal strach, že mi ich štát ako môj partner nezaplatí," pokračuje Jozef Priam.
Dnes je situácia taká, že strniská sú zorané a koncom augusta sa priblíži agrotechnický termín na osev repky olejnatej. Pôdu treba pripraviť, ale dotácie pravdepodobne dostane v "bežnom" termíne. Preto by privítal teplé zrážky, ktoré by pomohli vyschnutej pôde.
Somotorský agropodnikateľ však vo veľkej miere využíva možnosť zavlažovania niektorých plodín. Pomáha takto zemiakom, zelenine i tabaku. Na jednej strane to zaťažuje nákladovú položku, ale je to nevyhnutnosť.
Skutočnosťou je aj to, že samotné zavlažovanie je len jedným prostriedkom k dobrej úrode. Jej základ je v kvalitne pripravenej pôde s dostatkom výživných látok a prípravkov proti burine či škodcom. Z niekoľkoročných skúseností má somotorský podnikateľ zaujímavý poznatok.
"Vodohospodári majú niekoľko miliónov korún na rekonštrukciu čerpacích staníc, ale často nenájdu niekoľko tisíc na vyčistenie prívodných kanálov k nim. Je už načase, aby celý zavlažovací systém mal svojho správcu, ktorý sa oň postará od prítoku vody až po jej dopravu na pole," konštatuje Jozef Priam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.