Bega. Po mesiaci nás zaujímalo, ako sa odbor konštituuje a aké prioritné úlohy si stanovil. Ako uviedol, začiatky neboli ľahké. Odbor mal totiž priestorový, technický aj personálny deficit.
"V súčasnosti máme k dispozícii 3,5 kancelárie, 3 plne funkčné personálne počítače s internetom a z krajského úradu nám oddelimitovali troch pracovníkov. Dokumentáciu, týkajúcu sa licencií, budeme od krajského úradu preberať až na budúci týždeň," konkretizoval situáciu a vyslovil predpoklad, že do konca roka by sa mal odbor personálne posilniť o 1 alebo 2 pracovníkov.
V súvislosti s prechodom kompetencií pripomenul, že úlohou novokonštituovaného odboru bude povoľovať licencie neštátnym lekárom a agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti. V januári 2003 sa ich pôsobnosť rozšíri aj na nemocnice II. typu, zriaďovanie lekární a výdajní zdravotníckych pomôcok. Pre upresnenie, zriaďovateľská pôsobnosť nemocníc s poliklinikami I. typu prejde pod samosprávy, presnejšie pôjde o Medzilaborce, Sninu, Stropkov a Kežmarok. Prešovská Nemocnica s poliklinikou III. typu by sa mala stať fakultnou a teda ostať v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR. "K 1. júlu k nám prešlo 157 lekární v Prešovskom kraji, 1 596 zdravotníckych zariadení a 4 štátne stredné zdravotnícke školy," dodal.
Medzi prioritné úlohy zaradil kontrolu existujúceho registra vydaných licencií, ktorý je podľa jeho slov nepresný a neprehľadný. Bude teda nutné každé povolenie preštudovať a aktualizovať. Osobitne podčiarkol, že zámerom odboru bude sprehľadniť finančné toky do zdravotníckych zariadení a stredných zdravotníckych škôl, participovať na zriadení fakulty zdravotníctva a fakultnej nemocnice.
Hoci sa rozpočet na rok 2003 pripravuje už teraz, poznamenal, že budú sledovať návrhy rozpočtov doručených rezortnému ministerstvu pre budúci rok a dozerať na to, aby sa neopakovali také rozdiely medzi regiónmi, aké sa realizovali doteraz. Napokon, prerozdeľovanie financií už bude v kompetencii PSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.