predstava vzbudzuje hrozné priam hororové myšlienky. Vidíte? A o to práve ide.
Škola zohráva v našom živote veľmi dôležitú úlohu. Pretože nás na ten život vlastne má pripraviť. Už aj preto by sa o nej malo hovoriť a dívať z rôznych uhlov, tak z nášho študentského ako aj z brehu učiteľov. Na Slovensku nie je zriedkavé od žiakov počuť alebo potichu hromžiť učiteľov, že majú málo času. Žiakom sa zas nepozdáva, že sa učia priveľa a niekedy i zbytočne. Radno si položiť otázku, načo budeme potrebovať toľko informácií. Učíme sa veľa teórie ale v praxi to buď nevyužívame, alebo využiť nevieme.
Hmm... keď sa učíme na písomku, vieme všetko. Dostaneme dobrú známku. A potom? Po týždni je to preč, nahustené pod tlakom či už časovým alebo tlakom neuvedomenia, to zabúdame.
Aj také bývajú študentské strasti. V tomto miniseriáli sa nimi budeme dôkladnejšie zaoberať. Špeciálne kvôli tomu sme vypracovali štúdiu, ktorá pitve názory "spolutrpiteľov" a taktiež tých, ktorí nás z času na čas podľa nášho názoru "týrajú" úlohami, učením a rôznymi inými s rozmýšľaním spojenými aktivitami.
Vzorka nášho prieskumu zahŕňa ôsem košických škôl, 182 žiakov a 35 učiteľov - ZŠ Laca Novomeského, osemročné gymnázium Alejová, štvorročné gymnázium Opatovská, hotelovú akadémiu na Južnej triede, obchodnú akadémiu Watsonova, SPŠ strojnícku, SOU dopravnú a študentov Technickej univerzity.
Zároveň sme sa pokúsili nájsť riešenia problémov projektu Milénium - koncepcii rozvoja výchovy a vzdelávania na ďalších 15 - 20 rokov.
Prvá rozoberaná téma: Ako nás škola pripraví na život?
Škola - základ života, vraví mnoho ľudí. Ako to ale vyzerá v skutočnosti? Hlavné danosti človeka sú schopnosť komunikovať (aj v cudzích jazykoch), schopnosť riešiť problémy a práca s modernými informačnými technológiami. Áno, ktoré z nich sa rozvíjajú v škole?
Schopnosť komunikovať. Na hodinách poväčšine učiteľ učí, žiaci ho počúvajú alebo píšu. Rozprávajú sa iba medzi sebou, lebo je niekedy nudné len tak počúvať. Na komunikáciu nezostáva čas, lebo ho buď skutočne nieto alebo nechce sa, aby bol. Učebné osnovy sú rozsiahle, musí sa všetko stihnúť. Ale čo máme z toľkých informácií, keď ich potom aj tak zabudneme a keď prídeme k zamestnávateľovi, nevieme sa ani dobre predstaviť a už vôbec nemáme poňatia o tom, ako sa pri pohovore máme správať. Ako sa vlastne máme správať? Ktorý predmet nás to učí?
Schopnosť riešiť problémy. Áno, to sa musí, ak sa chodí do školy. Dokážeme problémy dobre vyriešiť? Problémom študenta je napríklad veľa sa učiť a hlavne dobre si zorganizovať čas a samozrejme dostať dobrú známku. Ak dostane zlú známku, je to jeho problém. Kto mu ale pomôže tento problém vyriešiť? Ktorý predmet?
Práca s modernými informačnými technológiami. Uveďme príklad študenta, ktorý mal dve hodiny informatiky v prvom ročníku strednej školy. Potom nič. Je pravda, že mal osem hodín nemčiny v týždni. Čo má povedať, ak sa ho zamestnávateľ opýta, či vie pracovať s počítačom? Nemá nás na to pripraviť škola? Alebo zamestnanie nepatrí k životu?
Medzi školou a požiadavkami zamestnávateľov nebýva vždy súlad. Pomerne veľká časť mládeže opúšťa školu s vedomosťami, zručnosťami, schopnosťami a postojmi, ktoré nie sú dostatočne využiteľné na trhu práce. Veľká časť mládeže je potom nezamestnaná. To znamená, že škola učí žiakov niečo iné, ako potrebujú pre život, že škola je o niečom inom ako je život. Laura Gressnerová zo Štátneho inštitútu pre vzdelanie potvrdila, že zamestnávatelia poukazujú na to, že absolventi neovládajú dobré technológie, že im chýbajú praktické schopnosti, bez ktorých sa dnes zamestnanec nezaobíde. V tomto smere má škola veľké nedostatky.
Väčšina žiakov v našom priekume odpovedala, že škola na život pripravuje dostatočne. Túto možnosť si vybralo najviac žiakov z SPŠ a zo základnej školy. Žiaci na základnej škole sa učia písať, čítať a počítať. Dostávajú základné informácie z dejepisu, prírodovedy, vlastivedy... Dalo by sa povedať, že tieto poznatky budú v živote potrebovať. Študenti SPŠ nadobúdajú rôzne vedomosti a zručnosti, ktoré využijú vo svojom povolaní. Trochu menej študentov odpovedalo, že škola na život pripravuje nekompletne. Veľmi dobre a vôbec označil skoro rovnaký počet študentov.
Väčšina učiteľov si myslí, tak ako žiaci, že škola na život pripravuje dostatočne. Nikto z učiteľov nie je toho názoru, že škola na život nepripravuje vôbec.
Tabuľky
1. Ako podľa teba škola pripraví na život?
veľmi dobredostatočneneúplnevôbecspolu
základná škola02011031
osemročné gymnázium1610421
štvorročné gymnázium0817126
obchodná akadémia0816125
hotelová akadémia2102014
SPŠ5223030
SOU0169126
VŠ04509
spolu894737182
1. Ako myslíte, že škola pripraví na život?
veľmi dobredostatočneneúplnevôbecspolu
základná škola03205
osemročné gymnázium04105
štvorročné gymnázium10405
obchodná akadémia04105
hotelová akadémia14005
SPŠ13105
SOU05005
spolu3239035
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.