trestného súdu (ICC). Na vojenskej základni vo Fort Drum Bush uviedol, že USA nebudú uznávať rozsudky tejto inštitúcie.
V tejto súvislosti pripomenul, že mnoho amerických vojakov sa podieľa na mierových misiách v iných štátoch. Preto si pokladá za povinnosť nevystavovať ich žalobcom a sudcom, rozsudky ktorých USA neuzná. Bezpečnostná rada OSN pred týždňom USA udelila obmedzenú imunitu pre amerických vojov zúčastňujúcich sa na mierových misiách.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell už vo štvrtok uviedol, že USA majú zásadné výhrady proti ICC. Z tohto dôvodu by sa americká vláda chcela pokúsiť uzavrieť bilaterálne dohody so štátmi celého sveta, aby u nich dosiahla prísľub imunity pre občanov USA. Powell dodal, že vláda už odporučila všetkým americkým veľvyslanectvám, aby sa kontaktovali s vládami svojich hostiteľských krajín a začali s nimi rokovať.
Aprílovým vytvorením ICC v Ríme medzinárodné spoločenstvo splnilo prísľub z čias Norimberského procesu s nacistickými pohlavármi pred 56 rokmi. Tribunál bude sídliť v holandskom Haagu a očakáva sa, že začne pracovať na budúci rok. Súdny dvor bude môcť stíhať osoby z ktorejkoľvek časti sveta za spáchanie najvážnejších zločinov - genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a iných vážnych porušení ľudských práv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.