návštevníkov odborníci z Krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie (KI SOI) v Prešove. Oslovili sme vedúceho oddelenia technickej kontroly výrobkov a ochrany spotrebiteľa na KI SOI Rastislava Lučanského a opýtali sa ho na výsledky doterajších kontrol v Prešovskom kraji.
"Zameriavame sa osobitne na ubytovacie služby, ktoré spadajú pod vyhlášku 419 z roku 2001, ktorá upravuje kategorizáciu a myslím si, že stanovené podmienky, pokiaľ ich prevádzkovateľ dodržiava, vyhovujú aj spotrebiteľom. Čo sa týka pohostinských služieb, ak úroveň porovnám s rokmi 1997 až 1999, prístup predávajúcich sa radikálne zmenil k lepšiemu. Keď sme predtým v jednej prevádzke našli 10 až 15 porušení, teraz majú inšpektori problém nájsť jeden nedostatok," konštatoval optimisticky R. Lučanský. Jedinú výhradu mal však k sezónnym zamestnancom, zväčša slabo plateným brigádnikom, ktorým na úrovni predaja veľmi nezáleží a dopúšťajú sa nedostatkov pri statočnosti predaja. Zdôraznil, že nedolievanie nápojov nie je v záujme podnikateľov, skôr ide o nedôslednosť zamestnancov.
"Horšie je to s kvalitou jedál. Pokiaľ zariadenie nemá dobrého kuchára, ľudia sa tam nebudú vracať, aj keby ostatné služby boli v poriadku. V našom kraji je veľa reštaurácií na úrovni, ale medzi najlepšie cenovo, obsluhou a kvalitou jedál by som zaradil Salaš u Franka v okrese Stará Ľubovňa a tiež Motorest Sosna," povedal vedúci z KI SOI.
V súvislosti s hygienou spomenul svoju skúsenosť, keď si brigádnik v čase väčšieho pokoja vyložil nohu na pult, kde sa umývajú poháre. Ľudský faktor. O inom je technická a s ňou spojená hygienická úroveň niektorých starších zariadení, ktoré by nutne potrebovali rekonštrukciu. Novšie podniky s modernými kuchyňami aj zariadením sa pre ne stávajú priveľkou konkurenciou.
Oblasť Vysokých Tatier známych kvalitou služieb a nádherným prostredím sa pre našinca stáva takmer nedostupnou pre stále sa zvyšujúce ceny za služby. R. Lučanský nám potvrdil, že sa z roka na rok zvyšujú a proti voľnej tvorbe cien sa nedá nič robiť. Dovolenkári preto hľadajú ubytovanie v súkromí, kde štátny dozor nemá prístup.
Zaujímala nás tiež situácia v najdostupnejšej rekreačnej oblasti Domaša. "Tamojšie zariadenia mali vždy domáckejšiu atmosféru, nie sú veľkopriestorové, skôr menšie a mnohým klientom to vyhovuje. Ponuka aj hygiena sa v menších zariadeniach lepšie zabezpečuje a ak vzniká naviac konkurencia predávajúcich, spotrebiteľ to vie oceniť," reagoval.
Na našu otázku, s akými podnetmi, či sťažnosťami sa v tejto turistickej sezóne na KI SOI obrátili spotrebitelia, nám odpovedal, že najčastejšie išlo o rozdiely účtovanie cien pre domácich a zahraničných turistov. Zdôraznil, že ceny musia byť bez rozdielu štátnej príslušnosti pre všetkých turistov jednotné. "Nestáva sa to často. Neviem, či to robia majitelia zámerne, alebo z nevedomosti, ale diskriminácia sa ešte sem-tam objavuje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.