nachádza niekoľko priemyselných znečisťovateľov vôd. Cieľom je informovať obyvateľov o stave toxického zamorenia vodných tokov a jeho dopade na zdravie a životné prostredie a taktiež vyzvať znečisťovateľov ku konkrétnym krokom.
Horúcim problémom podľa koordinátora toxickej kampane Greenpeace na Slovensku Martina Hojsíka je, že Bukocel Hencovce - celulózka pri Vranove nad Topľou využíva dávno zastaralú technológiu bielenia chlórom. "Pokiaľ Bukocel neprikročí k modernizácii výroby, zvyšuje sa riziko havárie, pri ktorej by únik chlóru mohol mať katastrofálne dôsledky," varuje Martin Hojsík. Dodáva, že okrem toho pri bielení celulózy chlórom vznikajú dioxíny, jedny z najnebezpečnejších látok, ktoré spôsobujú rakovinu, potraty a deformácie u detí. Dokážu sa tiež prenášať z matky na dieťa cez placentu a materským mliekom. Preto Greenpeace požaduje, aby Bukocel prešiel na bezchlórove bielenie.
Počas turné bude Greenpeace mať v jednotlivých mestách infostánky, ktoré poskytnú informácie o znečistení vôd. Záujemcovia si tiež môžu priniesť vzorky vody a nechať ich otestovať v pojazdnom laboratóriu. V stredu prídu aktivisti Greenpeace do Humenného, v piatok do Vranova nad Topľou a v sobotu končia túto etapu za čistú vodu v Prešove.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.