Slovensko od stredy pozastavilo dovoz jatočných ošípaných ako aj výrobkov z nich zo všetkých krajín Európskej únie.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR týmto krokom reagovala na najnovšie informácie z viacerých západoeurópskych krajín potvrdzujúce podozrenie z využívania zakázaných rastových hormónom medroxyprogesterone-acetát (MPA) vo výžive ošípaných, informoval TASR riaditeľ jej sekcie veterinárnej starostlivosti Dušan Hlinka.
Vzhľadom na Rakúsko či niektoré severské krajiny spoločenstva, kde sa problémy s MPA zatiaľ neobjavili a zákaz na ne platí tiež, riaditeľ upozornil, že tieto krajiny nie sú vývozcami ošípaných. "Nepredpokladám, že tento dočasný zákaz v záujme preventívnej ochrany domáceho spotrebiteľa, bude trvať veľmi dlho. Budeme čakať na definitívne závery kontrol z členských krajín EÚ. Môže to trvať asi dva týždne. Situáciu majú tamojšie orgány v podstate už plne pod kontrolou," skonštatoval D. Hlinka.
Okrem týchto priamych dovozných bariér ŠVPS sa preveroval a preveruje aj možný výskyt hormónov v bravčovine, ktorá sa z únie na Slovensko doviezla za ostatné dva týždne. "Pôjde o dostatočný rozsah kontrol, pretože do začiatku júla sa z únie k nám nedoviezla žiadna bravčovina. Všetky dovozy, ktoré boli po 1. júli zrealizované len z Nemecka, sú zatiaľ v karanténnych skladoch a do predaja budú uvoľnené až po previerke hormónov," pokračoval D. Hlinka.
Aj v prípade konzumácie podozrivého mäsa však priame ohrozenia zdravia človeka podľa jeho slov nehrozí, pretože podľa informácií z EÚ je obsah hormónov v rizikovej bravčovine hlboko pod dennými akceptovateľnými dávkami. Takáto dávka je 18 mikrogramov na osobu a deň. V 300 gramoch bravčoviny z postihnutých fariem únie sa tento hormón nachádza v rozsahu len 0,15 až 0,3 mikrogramu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.