Po slintačke, krívačke a spore o geneticky modifikované potraviny zasiahol Európu ďalší potravinový škandál.
Belgický federálny úrad pre bezpečnosť potravín objavil stopy nebezpečných hormónov MPA a estradiolu v glukózovom sirupe, ktorý sa používa pri výrobe nealkoholických nápojov a piva. Hormóny objavili aj v potrave pre svine, dodávanej na holandské farmy z Belgicka. Kontaminované výrobky sa dostali do Veľkej Británie, Luxemburska, Španielska, Francúzska, Talianska a Nemecka.
Stopy vedú k holandskej firme na likvidáciu odpadu Bioland, ktorá sídli v Belgicku. Bioland mala licenciu na výrobu tekutých cukrov a podľa prvých informácií z vyšetrovania použila na „vylepšenie" svojich sirupov a krmiva pre prasce odpadový medicínsky materiál.
Na používaní rastového hormónu v potravinárskom priemysle sa dá dobre zarobiť. Zvieratá rýchlo mohutnejú, množstvo predajného mäsa aj tuku sa zvyšuje.
„Holandsko musí zablokovať farmy a výkrmne," jednotne vyhlásili potravinoví odborníci pri Európskej únii. Holandskí farmári zúrili a chystali sa Bioland žalovať o všetok ušlý zisk. Firma krmivom zásobovala 355 holandských fariem.
Európska komisia nariadila členským štátom, aby začali okamžite preverovať, či sa výrobky firmy Bioland nedostali aj do iných kútov únie a zničiť všetky, ktoré sú kontaminované.
Usvedčujúce vzorky sú však z výrobkov najmenej deväť mesiacov starých. Limonády vyrobené z kontaminovaného sirupu sú už teda mimo obchodného obehu. Škodlivé hormóny sa v nich nachádzali len v malom množstve, ich dlhšia konzumácia by však mohla ohroziť zdravie spotrebiteľov.
Belgickí hygienici hormóny objavili v nápojoch dvoch značiek. Veľkí výrobcovia sladkej vody Coca Cola Belgium, Coke, Fanta, Sprite a Minute Maid už stihli vyhlásiť, že produkty odpadovej firmy Bioland nikdy nepoužili. Hovorí sa len o firme Herman a jej limonáde Puck. Tá síce podľa denníka Mladá Fronta požívanie sirupu zastavila, keď pred rokom zistila, že nie je v poriadku, ale ďalej ju osud škodlivej glukózy nezaujímal. Bioland mohol ešte mesiace obchodovať.
Firmu Bioland vlastnili dvaja bratia, jedného už zatkla belgická polícia, a po druhom vyhlásili pátranie. Nie sú prví, ktorým hrozí väzenie. Začiatkom júna belgický súd odsúdil štyroch mužov, členov „hormónovej mafie" na vyše 20 rokov väzenia za vraždu dobytkárskeho inšpektora, ktorý vyšetroval prípady predaja a propagácie ilegálnych hormónových injekcií na zrýchlenie rastu dobytka.
Zvýšenie produkcie bez zvýšenia nákladov na krmivo je pre európskych farmárov silným lákadlom. Európska únia sa zatiaľ snaží presadiť, aby výška dotácií poľnohospodárom bola viazaná na kvalitu výrobkov, a nie na kvantitu, ako to bolo doteraz.
Svetová obchodná organizácia a americkí farmári tvrdia, že Európa nemá na svoj postoj proti používaniu rastových hormónov pri dobytku dostatočné vedecké dôvody. Odborníci z dvoch kontinentov sa zjednotili len na jednom: riziko zdravotných porúch sa vylúčiť nedá. Ani vedci nevedia dôsledne odpovedať na otázku, ako dlho doznievajú dôsledky požitia takýchto látok v tele konzumenta.
Zuzana OČENÁŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.