akcionárov. Pán Jozef o jednej popoludní posedával na obrubníku a pozeral na stovky ľudí nervózne čakajúcich ešte len na zaregistrovanie. To už bola hádzanárska športová hala vo Všešportovom areáli nabitá napätými ľuďmi.
"Ja cestujem z Humenného. Išiel som vlakom a sem som prišiel asi o jedenástej," zveril sa nám pán Jozef. "Doteraz som sa nedostal na rad ani pri registrácii. Úspory, ktoré som mal, som rozdelil. Tretinu som dal do banky, tretinu do AGW a zvyšok do Horizontu. Tu dúfam, že dačo dostanem, ale pri Horizonte som sa už s peniazmi v duchu rozlúčil. Veď keď majitelia zutekali za hranice, asi vedeli prečo."
Pán Jozef má tri deti a štyri vnúčatá. Je už na dôchodku, a tak si nemusel brať dovolenku ako napríklad pani v stredných rokoch z Nového mesta nad Váhom, ktorá cestovala do Košíc od piatej rána. "Dovolenku som si vybavila len horko-ťažko. Prišla som sem o jedenástej a ešte som sa nedostala ani na registráciu. Neviem, či som sem nešla nakoniec zbytočne."
Médiá prístup do haly spočiatku nemali. Neskôr už vstupujúcich nik nekontroloval. O trinástej organizátor prítomným oznámil, že začiatok sa presúva na 14. hodinu, aby sa doregistrovali prichádzajúci. Nasledoval piskot, nadávky bolo počuť až von z haly. Organizátor prítomných upozornil, že v prípade nejakého incidentu bude valné zhromaždenie vyhlásené za zmarené. Nadávky na usporiadateľa prehlušili hádam len ďalšie, ktoré pre zmenu smerovali na konto vlády. Tá podľa väčšiny prítomných nesie vinu za to, že na Slovensku fungoval nebankový sektor, ktorý ich pripravil o peniaze.
O jednej napätie pred a v športovej hale vrcholilo. Desiatky ľudí sa pobrali preč. Väčšina si však len odskočila vedľa na blšák, kde sa včera na tržby určite sťažovať nemohli a to najmä pri stánkoch s občerstvením. "Ja som prišla z Prešova, ale idem preč. Bola som vnútri v hale, ale bolo tam strašne dusno. Ja tu zomrieť nechcem," povzdychla si staršia pani.
Na preplnených parkoviskách stáli autá s ešpézetkami hádam všetkých slovenských miest. Prišli ľudia z Bratislavy, Zvolena, z Banskej Bystrice... Po štrnástej popoludní konečne valné zhromaždenie začalo. Veľkému náporu neodolali jedny sklenené dvere a na začiatku zhromaždenia bolo niekoľko menších incidentov. O poriadok sa starala strážna služba, asi sedem jej členov strážilo na palubovke stôl, za ktorým sedelo predstavenstvo.
Hlavným bodom včerajšieho valného zhromaždenia bolo hlasovanie akcionárov o speňažení aktív spoločnosti AGW Holding s tým, že o spôsobe prerozdelenia zisku z ich odpredaja by akcionári rozhodovali na ďalšom valnom zhromaždení, ktoré by bolo zvolané po samotnom zrealizovaní odpredaja aktív.
Na včerajšie valné dorazilo asi päťtisíc akcionárov. Zaregistrovalo sa ich však do 14. hodiny len 1450, čo celkove predstavovalo 26,8 percenta všetkých akcií. Potom už registrácia skončila a aj tí, čo sa nedostali na rad, išli do haly. V preplnenom priestore tak boli aj riadni, ale neregistrovaní akcionári, čo výrazne komplikovalo prácu skrutátorom. Pozorovatelia spochybňovali právoplatnosť valného zhromaždenia vzhľadom na nízku, ani nie 30-percentnú účasť akcionárov a tiež kvôli tomu, že na ňom nebol prítomný notár.
Súčasní akcionári AGW Holding a. s. pôvodne akcionármi neboli, boli len klientmi, ktorí zverili svoje peniaze spoločnosti AGW s. r. o. na ich ďalšie zhodnotenie. Väčšina ľudí však zároveň podpísala aj zmluvy o zabezpečovacom prevode k akcii. Po tom, čo firma prestala byť schopná vyplácať úroky a vklady, tak namiesto svojich peňazí získali akcie spoločnosti AGW Holding. Eseročka AGW mala asi 13-tisíc klientov, podľa konateľa AGW Matúša Gregu zmluvy o zabezpečovacom prevode k akcii podpísalo zhruba 92 percent z nich. Celkove klienti zverili AGW finančné prostriedky vo výške asi 1,857 miliardy korún. Vo veci začali konať orgány činné v trestnom konaní a konateľa vyšetrovateľ obvinil z podvodu.
Mnohým akcionárom včera nebolo jasné, či sú teda akcionármi alebo veriteľmi a aký bude mechanizmus prípadného uspokojenia ich nárokov. Od 14. do 18. hodiny sa najmä diskutovalo, piskot a nadávky tohto druhu športová hala nezažila počas žiadneho z doterajších zápasov. Najemotívnejšie bolo vystúpenie pána z Nitry, ktorý je od narodenia nevidiaci: "Som slepý, mám dve deti a všetko, čo som mal, 384-tisíc korún, som zveril vám, pán Grega, lebo som vám veril. Ako ste mohli niečo také urobiť?" Po týchto slovách sa zdvihla hádam najväčšia vlna nadávok a kriku, ktorú však Matúš Grega schladil odpoveďou v rovnakom duchu: "Chápem vás. Môj otec tiež prišiel v deviatich rokoch pri výbuchu míny o zrak a prsty, takisto vychoval dve deti. Chápem vás a verte mi ďalej, že o peniaze neprídete."
Viera vo vrátenie peňazí však ľudí, ktorí boli včera v športovej hale, už v drvivej väčšine prípadov opustila. Napriek tomu však napokon odsúhlasili jediný dôležitý bod včerajšieho valného zhromaždenia odpredaj aktív spoločnosti. Odsúhlaseniu predchádzala diskusia o tom, či prijať návrh predstavenstva. To navrhovalo, aby výnos z odpredaja aktív bol použitý výlučne na prevádzku a obchodnú činnosť spoločnosti a na úplné a čo najrýchlejšie vysporiadanie záväzkov voči veriteľom a akcionárom spoločnosti. Niektorí prítomní navrhovali, aby bol výnos použitý len na vyplatenie záväzkov, odsúhlasený bol však napokon návrh predstavenstva. O spôsobe prerozdelenia výnosov z odpredaja aktív by malo rozhodnúť ďalšie valné zhromaždenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.