turné za čistú vodu pod názvom Vráťte život riekam. Včerajším dňom odštartovali kampaň na východnom Slovensku. Dúhový autobus bol pristavený na Námestí osloboditeľov od rána do 18. hodiny a aktivisti Greenpeace v ňom zdarma hodnotili vzorky vody, ktoré priniesli občania.
"Po skúsenostiach z iných miest vieme, že o toto testovanie je veľký záujem. Robíme síce len orientačné testy, čiže zisťujeme PH, tvrdosť vody, dusičnany, indikácie na dusitany a podozrenie na prítomnosť železa a olova. Výsledky sú hotové na počkanie, maximálne do pol hodiny," informoval nás koordinátor toxickej kampane Greenpeace na Slovensku Martin Hojsík.
Zároveň s touto službou pripravili aj informačné bulletíny o stave vôd na našom území. Podľa slov M. Hojsíka je však spolupráca s najväčšími vodnými znečisťovateľmi slabá. "Komunikácia s fabrikami je na bode mrazu. Jediná firma, ktorá prejavila záujem o spoluprácu, je Chemko Strážske. Táto fabrika produkovala polychlórové bifenyly (PCB) do polovice osemdesiatych rokov. PCB sú rozpustné v tuku a nie vo vode, čiže sa hromadia v živých organizmoch."
Práve PCB sú aj najväčším problémom na Zemplínskej šírave. Jedovaté ryby v nej nie sú však novým problémom, ale už dlhoročným. Dokonca sú polychlórovými bifenylmi kontaminované aj lovné a domáce zvieratá. "Chemko však chce riešiť svoj toxicky odpad. Do tohto projektu aktívne vstúpi po rozpracovaní projektu i Svetová banka. Mala by sa podieľať spolovice na financovaní riešenia likvidácie odpadu a zbytok financovania si musia medzi sebou rozdeliť Chemko a štát," dodal M. Hojsík.
Dúhový autobus zavíta dnes do Trebišova, potom sa objaví v Humennom, Michalovciach, Vranove nad Topľou a v Prešove, kde sa táto etapa po východe Slovenska končí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.