Spoločenstvo vzniklo na základe plánu vtedajšieho francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana z 9. mája 1950 na zjednotenie spolupráce západoeurópskych krajín v oblasti ťažby uhlia a hutníctva, ktorý sa do histórie zapísal ako Schumanova deklarácia. Na pozadí druhej svetovej vojny Schuman pred 52 rokmi vyzval Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby spojili svoju uhoľnú a hutnícku produkciu a položili tak "prvý konkrétny základ európskej federácie". Schuman navrhol vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie na riadenie uhoľného a oceliarskeho priemyslu - teda sektora, ktorý predstavoval v tom čase základ pre akúkoľvek vojenskú silu a okrem toho bol kľúčový pre povojnovú obnovu.
Dohodu o vytvorení ESUO podpísali 18. apríla 1951 v Paríži Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. Prvýkrát v histórii sa európske štáty dobrovoľne vzdali časti svojej suverenity a odovzdali ju do rúk nadnárodnej inštitúcie, čo bolo o to významnejšie, že išlo o také strategické odvetvia. Zmluva vstúpila do platnosti na 50 rokov 23. júla 1952.
Dnes sa jej platnosť skončí. EÚ pripravila pri tejto príležitosti množstvo podujatí, ktoré sa konajú už mesiac a vyvrcholia dnes slávnostným zvesením zástavy ESUO pred bruselským sídlom Európskej komisie, palácom Breydel. Popoludní sa uskutoční slávnostné sympózium o význame ESUO za účasti predsedu EK Romana Prodiho.
"Európske spoločenstvo uhlia a ocele bolo odvážnym a mimoriadne významným krokom vpred pre Európu. Bola to prvá z nadnárodných inštitúcií, ktoré sú základom dnešnej Európskej únie," uviedol pred dnešnou
slávnostnou udalosťou Prodi. Právomoci ESUO prejdú jeho zánikom na Európsku komisiu. Finančné aktíva spoločenstva - asi 1,6 miliardy eúr sa presunú na podporu európskeho výskumu v oblasti uhlia a ocele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.